Korytarz z perspektywy Odessy

13 października 2020. W obecności Ministra Infrastruktury Ukrainy Władysława Kryklija i Ministra Infrastruktury RP Andrzeja Adamczyka, podpisano List Intencyjny pomiędzy Administracją Portów Morskich Ukrainy oraz Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A. o współpracy przy budowie korytarza transportowego Gdańsk- Morze Czarne.

Memorandum zostało podpisane w trakcie Ukraińsko-Polskiego Forum Gospodarczego, które odbyło się w Odessie z udziałem Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i Prezydenta RP Andrzeja Dudy.„Dzisiaj, wraz z odpowiednim Memorandum, rozpoczynamy współpracę przy rozwoju korytarza transportowego Gdańsk – Morze Czarne. Pomoże to zwiększyć wymianę handlową między naszymi krajami i wesprze rynek transportowy. Ponadto Memorandum pozwoli zmaksymalizować trasy ruchu kontenerowego z Chin przez Ukrainę do Polski i do Europy, oraz z powrotem, realizując go na różne sposoby, różnymi środkami transportu” – powiedział minister Władysław Kryklij.Oświadczył też, że w 2020 roku Ukraina przeznaczyła około 5 mld UAH na projekt GO Highway, który łączy ukraińskie porty z polskimi. „W tym roku 100 km ze 140 zaplanowanych zostało już ukończonych. Również w przyszłym roku rozpoczniemy zakrojoną na szeroką skalę przebudowę autostrady M-05 Kijów-Odessa. W ramach GO Highway na tej trasie powstanie 100 km dróg w regionie Czerkasy” – dodał Kryklij.Podpisane Memorandum będzie sprzyjało współpracy w zakresie rozwoju i eksploatacji portów, nowoczesnych usług logistycznych, przewozów intermodalnych, inteligentnej budowy portów, szkoleń pracowników.  Stwarza też możliwość absorpcji funduszy UE i pomocy technicznej dla wspólnych, polsko-ukraińskich projektów.

Dla wypełnienia postanowień Memorandum powołana zostanie Grupa Robocza ds. Korytarza Transportowego Gdańsk – Morze Czarne.„Mamy nadzieję, że współpraca pomiędzy Administracją Morskich Portów Ukrainy a Zarządem Portu Gdańsk S.A. nie tylko będzie sprzyjać wzajemnym powiązaniom transportowym i zwiększeniu wymiany handlowej między Ukrainą a Polską, ale będzie też pretekstem do poznania doświadczeń i modeli przyciągania inwestycji prywatnych i publicznych w branży portowej” – stwierdził Oleksandr Holodnytsky, p.o. Szefa Administracji Portów Morskich Ukrainy.

Na podstawie informacji Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy

Dariusz Kostrzębski

Facebook
Twitter
LinkedIn