Konsulat generalny we Wrocławiu

13 października 2020. Ukraina otworzy konsulat generalny we Wrocławiu w 2021 r.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o tym podczas wspólnego briefingu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Kijowie 12 października. „Ukraina stara się zapewnić swoim obywatelom odpowiednią opiekę konsularną. W szczególności Ukraińcom przebywającym na terytorium RP. Dlatego zdecydowałem się otworzyć nowy konsulat generalny we Wrocławiu i spodziewam się, że zacznie on działać w przyszłym roku” – podkreślił Zełenski.

Plany otwarcia placówki konsularnej Ukrainy we Wrocławiu zostały ogłoszone za prezydentury Petra Poroszenki. W grudniu 2018 roku ambasador Andrija Deszczycia ogłosił, że otwarcie konsulatu nastąpi w 2020 roku.

Ukraińcy to największa mniejszość narodowa we Wrocławiu, stanowiąca 10 proc. mieszkańców miasta. Właśnie dlatego rada miejska powołała nawet komisarza ds. Ukraińców, a w szkołach są klasy, w których nauka jest prowadzona w języku ukraińskim.

W dniach 11-13 października Prezydent RP Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda przebywają z oficjalną wizytą w Ukrainie. To jest druga zagraniczna wizyta prezydenta podczas obecnej kadencji. Prezydent Wołodymyr Zełenski złożył roboczą wizytę w Polsce w styczniu 2020 r.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn