Ukrzaliznycia z VISĄ

5 października 2020. Koleje Ukraińskie i międzynarodowy system płatności VISA uruchamiają jednocześnie trzy pilotażowe projekty infrastrukturalne na kolei. Mają one na celu oferowanie pasażerom nowych usług i nowoczesnej obsługi opłat za przejazdy, w szczególności w ruchu podmiejskim.

Jak powiedział Oleksandr Pertsovsky, dyrektor Oddziału Pasażerskiego Kolei Ukraińskich, rozpoczęte wspólne projekty zakładają organizację bezgotówkowej opłaty za przejazd w ruchu podmiejskim w określonych kierunkach, opracowanie nowej platformy Chatbot do wyszukiwania i sprzedaży biletów oraz stworzenie na największych stacjach w kraju salonów do wygodnego wypoczynku dla często podróżujących pasażerów.

Jak informują Koleje Ukraińskie, popularne trasy Kijów – Fastiw i Kijów – Światoszyn zostały wybrane do realizacji pilotażowego projektu wprowadzenia bezgotówkowej opłaty za przejazd w ruchu podmiejskim. W przypadku pomyślnej realizacji planowane jest rozszerzenie projektu na inne obszary podmiejskie.

„Pasażerowie będą mogli zapłacić za podróż kartą zbliżeniową, a nawet telefonem, a nie stać w kolejce do kasy. Nawiasem mówiąc, w sytuacji z rozprzestrzenianiem się koronawirusa ta opcja jest niezwykle istotna” – powiedział Oleksandr Pertsovsky.

Drugi projekt z VISA dostarczy nowe rozwiązania mobilne do powiadamiania pasażerów. Koleje Ukraińskie oczekują, że pasażerowie będą mogli w ciągu kilku miesięcy uzyskać informacje o rozkładach jazdy pociągów, opłacić koszty przejazdu, otrzymać informacje referencyjne i inne usługi w różnych komunikatorach mobilnych.

Trzeci obszar współpracy to tworzenie tzw. salonów na kluczowych stacjach i będzie on wymagał znacznie więcej czasu oraz środków finansowych i technicznych do realizacji w porównaniu z innymi projektami.

Na podstawie informacji prasowej Kolei Ukraińskich:

Dariusz Kostrzębski

Facebook
Twitter
LinkedIn