Roboczo o elektromobilności

5 października 2020. W Ministerstwie Infrastruktury odbyło się posiedzenie Grupy Roboczej ds. Rozwoju Transportu Elektrycznego pod przewodnictwem Ministra Infrastruktury Ukrainy Władysława Kryklija.

„Narodowa Strategia Transportowa do 2030 roku przewiduje wzrost wykorzystania pojazdów elektrycznych na Ukrainie. W ustawodawstwie ukraińskim wprowadzono również szereg istotnych zmian. My z kolei rozpoczynamy prace nad nową koncepcją rozwoju mobilności elektrycznej na Ukrainie w celu stworzenia odpowiednich warunków do produkcji krajowych pojazdów elektrycznych. Ale zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych specjalistów z branży” – zaznaczył Władysław Kryklij.Ministerstwo aktywnie pracuje nad zmianami w przepisach budowlanych, które pozwoliłyby na instalowanie punktów ładowania na wszystkich drogach publicznych i stacjach benzynowych. „W ten sposób poprawimy wygodę poruszania się między miastami dla właścicieli samochodów elektrycznych i pobudzimy ich rozwój na Ukrainie” – wyjaśnił minister.

Vladislav Krykliy podkreślił również znaczenie promowania elektrycznego transportu publicznego. „Publiczny transport elektryczny jest ważną częścią rozwoju mobilności elektrycznej. Przy udziale lokalnej administracji państwowej musimy zadbać o stopniowe zastępowanie transportu tradycyjnego transportem elektrycznym, w szczególności poprzez zaciąganie pożyczek na korzystnych warunkach i poprawę ustawodawstwa” – dodał szef resortu.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, Stowarzyszenia EV-UA i Ukravtoprom, Eurocar i Electron, Bogdan Motors i inni.

Wcześniej, 9 września na posiedzeniu rząd poparł projekt Ministerstwa Infrastruktury „O zmianie prawa Ukrainy”, w którym wyraźnie definiuje się w ustawodawstwie Ukrainy pojęcia „pojazd elektryczny” („samochód elektryczny”), „autobus elektryczny”, „stacja ładowania samochodu elektrycznego”, „ciężarówka elektryczna”, „samochód elektryczny”, „hybrydowy samochód elektryczny”, „hybrydowy samochód elektryczny typu plug-in”.

Na podstawie informacji prasowej Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy:

Dariusz Kostrzębski

Facebook
Twitter
LinkedIn