Zełenski, Gahler, Cimoszewicz

30 września 2020. W poniedziałek, 28 września, w przeddzień 79. rocznicy tragedii Babyn Yar, odbyła się konferencja wideo między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i posłami do Parlamentu Europejskiego, w tym z posłami z Polski: Włodzimierzem Cimoszewiczem i Łukaszem Kohutem.

Eurodeputowani uważają tragedię Babyn Yar za jedno z najważniejszych wydarzeń Holokaustu, którego upamiętnienie jest ważne zarówno dla społeczeństwa ukraińskiego, jak i dla społeczności międzynarodowej. Cywilizacja ludzka musi pamiętać o Holokauście, aby nigdy więcej się nie powtórzył. Poseł Cimoszewicz, opisując doświadczenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wskazał, że upamiętnienie jest obowiązkiem moralnym i wypełnieniem luki w wiedzy o własnej historii. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że budowa Pomnika Holokaustu Babyn Yar jest kompleksowo wspierana przez państwo i jest kontrolowana przez jego kancelarię.

W wideokonferencji uczestniczyła Olha Stefanishyna, wicepremier do spraw integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy.  Na 6 października zapowiedziano szczyt Unia Europejska- Ukraina, który tym razem odbędzie się w Brukseli. Jak podała agencja Unian , w czasie wideokonferencji prezydent Zełenski podziękował europarlamentarzystom na wsparcie Ukrainy i podkreślił, że obecnie Unia jest ważniejsza dla Ukrainy niż kiedykolwiek wcześniej.

Warto zwrócić uwagę, że jednym z inicjatorów wideokonferencji był poseł do Parlamentu Europejskiego Michael Gahler, który przygotowuje raport na temat wdrażania Układu Stowarzyszeniowego Ukrainy z Unią Europejską. Gahler należy do Europejskiej Partii Ludowej. Kontrsprawozdawcą raportu jest inny uczestnik tej rozmowy, poseł Włodzimierz Cimoszewicz, który należy do Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.

Dariusz Szymczycha

Facebook
Twitter
LinkedIn