Ukraina zaprasza białoruskie IT

17 sierpnia 2020. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy wraz z ukraińskim biznesem informatycznym jest gotowe stworzyć warunki do komfortowego przenoszenia z Białorusi firm i specjalistów na Ukrainę- napisał na Facebooku Mykhailo Fedorov,wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy.

Fedorov zwrócił uwagę na kontekst gospodarczy i polityczny tego zaproszenia: „Białoruś przechodzi jeden z najgłębszych kryzysów politycznych w swojej historii. Najbardziej progresywna dziedzina biznesu w kraju – sektor IT, który aktywnie rozwija się od kilku lat i zabezpieczył nawet 10 proc. PKB kraju. Ostatnie poważne ograniczenia w dostępie do Internetu, komunikacji mobilnej i systematycznych przerwań bankowości sprawiają, że białoruskie firmy IT szukają możliwości przeprowadzki do innych krajów. Jest to dla nich wzywaniem, aby utrzymać swoją działalność, klientów i nadal wypełniać zobowiązania na mocy ważnych umów. (…) Startupy nie rodzą się w atmosferze strachu i przemocy. Biznes rodzi się, rośnie i kwitnie w atmosferze wolności i otwartości.”

Wskazał też „ścieżki” relokacji, czyli przeniesienia białoruskich specjalistów IT do Ukrainy. Opisał potrzebne dokumenty i procedury w sytuacji, kiedy do pracy zaprasza ukraińska firma. Przypomniał, że już wcześniej Ukraina otworzyła swój rynek pracy dla 5000 wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT. Mogą oni dostać pozwolenie na pobyt stały i pracę w Ukrainie przez 10 lat. Dniepropietrowsk, Odessa i Lwów mogą przyciągnąć 600 zagranicznych specjalistów, Charków-700, Kijów – 2500.

W 2019 roku wartość eksportu usług IT z Ukrainy wyniosła 4, 7 miliarda USD i przewyższyła wpływy z tradycyjnego eksportu zbóż, które wyniosły 3,65 mld USD.

DSz

Facebook
Twitter
LinkedIn