COVID w Ukrainie

14 sierpnia 2020.  W dniu, w którym podajemy tę informację, liczba osób zarażonych koronawirusem Covid-19 od początku pandemii na Ukrainie wynosi 87 872.

Najwyższy poziom zachorowalności: obwód lwowski – 11658, Kijów – 10160, obwód rówieński – 7326, obwód czerniowiecki – 7264, obwód iwanofrankowski – 6320.

Ofiary śmiertelne: 2011, w tym obwód lwowski – 318, obwód czerniowiecki – 233 , obwód zakarpacki – 230, obwód iwanofrankowski – 165, obwód charkowski – 155.

Wyzdrowiało: 46797 osób.

Liczba osób w kwarantannie : 144 640.

Liczba testów PCR wykonanych od początku pandemii: 1 252 842.

Gabinet Ministrów przedłużył kwarantannę adaptacyjną na Ukrainie do końca lata i wprowadził nowe zasady: od 1 sierpnia w obwodach zaczęły obowiązywać różne poziomy zagrożenia epidemicznego – zielone, żółte, pomarańczowe i czerwone, a co za tym idzie – różne ograniczenia.

Od 17 sierpnia do „czerwonej” strefy trafiły: Okręgi Horodenka i Kosiv w obwodzie iwano-frankiwskim; miasto Sambir, obwód lwowski; miasto Biliaiwka, obwód odeski; miasta Dubno, Kostopilski i Rówieński powiatu obwodu Rówieńskiego; Okręg Kitsmanski obwodu Czerniwieckiego.

Cały region lwowski znalazł się w „pomarańczowej” strefie.

W związku z rosnącą liczbą pacjentów – zgodnie z decyzją Państwowej Komisji ds. Sytuacji Nadzwyczajnych – Kijów znalazł się w „żółtej” strefie zagrożenia epidemicznego. Obłożenie łóżek w placówkach medycznych, w których leczeni są pacjenci z koronawirusem, przekroczyło bowiem 50 proc. i na dzień 14 sierpnia wyniosło 52,2 proc.

Ograniczenia i zakazy, które wchodzą w życie  w Kijowie w dniu 17 sierpnia:

  • zakaz przebywania w budynkach użyteczności publicznej, transporcie publicznym bez noszenia środków ochrony indywidualnej – masek;
  • zakaz przebywanie na ulicy bez dokumentów tożsamości;
  • zakaz opuszczania miejsc samoizolacji lub obserwacji ludzi w izolacji:
  • zakaz realizacji imprez masowych (kulturalnych, sportowych, rozrywkowych, religijnych, reklamowych) z udziałem więcej niż jednej osoby na 5 metrów kwadratowych powierzchni budynku lub obszaru, jeśli impreza odbywa się na zewnątrz; organizator imprezy odpowiada za fizyczny dystans uczestników co najmniej półtora metra, jeśli uczestnicy stoją;
  • obłożenie kin i instytucji kulturalnych nie może przekraczać 50 proc. miejsc;
  • komunikacja miejska – tramwaje, trolejbusy, autobusy i minibusy – przewozą pasażerów tylko w liczbie miejsc.

Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina jest zainteresowana zakupem dla swoich obywateli izraelskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi, która jest obecnie testowana w Izraelu.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn