Duża prywatyzacja- nowy początek?

22 lipca 2020. Tydzień temu Fundusz Majątku Państwowego Ukrainy w otwartej aukcji sprzedał czterogwiazdkowy hotel Hotel Dnipro za 41 milionów USD. Wątpliwości budzi, kto jest prawdziwym nabywcą hotelu.

Zlokalizowany na Placu Europejskim, na początku głównej alei Kijowa Chreszatyku, wielki, 186. pokojowy hotel to jedna z najbardziej rozpoznawalnych nieruchomości w mieście. Ogromny potencjał biznesowy obiektu nie znajdował odbicia w wynikach finansowych hotelu, którego zysk w 2019 wyniósł skromne 11 tysięcy USD.  Nie powinno zatem dziwić, że Hotel Dnipro stal się jednym ze sztandarowych celów prywatyzacyjnych nowego programu „dużej prywatyzacji”, zadeklarowanych przez prezydenta Zełenskiego po objęciu władzy W 2019 r.

Atrakcyjność oferty prywatyzacyjnej zwiększyło dodatkowo uchwalenie przez Radę Najwyższą w dniu poprzedzającym aukcję prywatyzacyjna nowych regulacji prawnych, dopuszczających otwieranie na Ukrainie kasyn w 3, 4 i 5. gwiazdkowych hotelach.

Sprzedaż Hotelu Dnipro przeprowadzona została online za pośrednictwem platformy ProZorro. Cena wywoławcza wynosiła 3 miliony USD, a w procedurze otwartego oferowania uczestniczyło 29 podmiotów.  Końcowy wynik przetargu – 13. krotne przebicie ceny wywoławczej – jest ogromnym sukcesem procedury, choć można by się zastanawiać, czy nadzwyczaj niskie ustalenie ceny wywoławczej nie miało służyć swoistej propagandzie sukcesu nowego etapu prywatyzacji.

Wątpliwości związane z transakcją wzbudził fakt, że zwycięzcą aukcji okazała się kompletnie nieznana firma Smartland z jednej z podkijowskich miejscowości, której właściciel – osoba fizyczna- na cztery dni przed transakcją zakupu hotelu sprzedał większościowy pakiet udziałów innej nieznanej publicznie firmie Ice Town. Dziennikarze z Kyiv Post nie znaleźli żadnych informacji na temat nabywców hotelu w mediach społecznościowych, a jedyny dostępny numer telefoniczny do Smartland okazał się telefonem abonentki prywatnej, który uznała zainteresowanie jej numerem jako złośliwy żart. Zdaniem podejrzliwych dziennikarzy wątpliwości budzi także fakt, że druga w kolejności oferta okazała się niższa o zaledwie 4 (słownie: cztery) USD.

Nie może zatem dziwić oczekiwanie, że w najbliższym czasie ujawni się prawdziwy właściciel zakupionego hotelu. Sprzyjać temu powinny procedury związane z finalizacją transakcji przewidujące weryfikację dokumentów finansowych oferenta w ciągu 10 dni, po których – w ciągu 30 dni powinno nastąpić podpisanie umowy kupna hotelu przez nowego właściciela.

Andrzej Wrębiak

Facebook
Twitter
LinkedIn