Francuzi zainwestują 1,5 mld EUR

14 lipca 2020. Francja planuje w Ukrainie szereg projektów o łącznej wartości 1,5 mld EUR. Plany obejmują m.in. dostawę lokomotyw, śmigłowców i łodzi patrolowych.

Szczegóły inicjatywy przedstawił na konferencji prasowej w Mariupolu Etienne de Poncins, ambasador Francji w Ukrainie: –Jeśli weźmiemy pod uwagę to, co zostało już podpisane i ma zapewnione finansowanie, m.in. dostarczenie śmigłowców dla MSW Ukrainy, a także zaplanowane nowe projekty dostarczenia łodzi patrolowych dla MSW Ukrainy i modernizacji systemu zaopatrzenia w wodę, jak również szereg innych przedsięwzięć w przyszłości, to ich całkowity budżet wyniesie 1,5 mld EUR, co jest bardzo poważną kwotą”

Według ambasadora, rozpoczyna się praktyczne urzeczywistnianie planów. – Pierwszy etap to dostawa 55 śmigłowców, drugi – dostarczenie 20 łodzi patrolowych, z których pięć według umowy ma być wyprodukowanych przez przedsiębiorstwa ukraińskie – powiedział Etienne de Poncins.

Dyplomata podkreślił, że chodzi o realizację projektów na atrakcyjnych warunkach finansowych dla Ukrainy, co jest możliwe dzięki wsparciu francuskiego skarbu państwa. Oficjalne podpisanie umowy jest zaplanowane na przyszły tydzień.

Jak informuje zaś Ukrinform, Francja rozważa kolejne plany współpracy gospodarczej z Ukrainą. Głównym kierunkiem współpracy ma być transport kolejowy, który może obejmować zarówno dostawę lokomotyw, jak i modernizację kolei.

SZ

Facebook
Twitter
LinkedIn