Szansa na tysiące autobusów elektrycznych

13 lipca 2020 r. Koreańczycy we współpracy z Ukrainą planują wyprodukować 5 tys. autobusów elektrycznych oraz 7800 stacji ładowania pojazdów na łączną kwotę 23 mld UAH (3.35 mld PLN) do 2023 roku.

To główny punkt memorandum o współpracy podpisanego przez Narodową Agencję Kosmiczną Ukrainy i Południowe Zakłady Budowy Maszyn (Piwdenmasz) z jednej strony oraz Południowokoreański koncern Caris z drugiej.

Strony zapowiedziały też szereg innych aktywności i przedsięwzięć w ramach tej kooperacji. Uzgodnione zostały m.in. kwestie wymiany licencji i technologii oraz wspólnego udziału w międzynarodowych targach. Memorandum zawiera także informacje o możliwościach eksportu autobusów elektrycznych na rynek europejski. Warto zaznaczyć, iż Caris już realizuje inne projekty w sferze infrastruktury drogowej w Ukrainie.

Koncern ma szereg zakładów produkcyjnych w wielu krajach na całym świecie oraz jest aktywnym graczem w sferze budownictwa, logistyki i infrastruktury. Ponadto w strukturze firmy działa centrum badań i rozwoju zajmujące się tworzeniem i opatentowaniem innowacyjnych technologii w gałęzi materiałów supertwardych i polimerowych stosowanych w energetyce i przemyśle, w tym w produkcji maszyn.

W swoim komentarzu Serhii Voit, prezes Piwdenmaszu zaznacza, iż „Piwdenmasz przez długi czas nie wykorzystywał w pełni swoich możliwości i znajdował się w trudnej sytuacji finansowej, lecz zachował swój potencjał produkcyjny. Współpraca z Caris nie tylko ożywi finansowo firmę, ale także pozwoli zachować potencjał naukowy i techniczny oraz odrodzić produkcję cywilnych pojazdów, która przez wiele lat pozostawałą jednym z kluczowych obszarów działalności zakładu”.

Z drugiej strony pojawiają się komentarze, że projekt ten wydaje się być mało realistyczny, gdyż wykonanie tego zamówienia w wyznaczonym terminie wymagałoby od Piwdenmaszu produkcji min. 4 autobusów dziennie pod warunkiem pracy bez weekendów przez najbliżej 3,5 roku. Przedsiębiorstwo zaś przeżywa trudne czasy. W ciągu trzynastu ostatnich lat liczba pracowników zmniejszyła się z 13 tys. do mniej niż 5 tys. a okres opóźnienia z wypłat wynagrodzeń wynosi ponad 6 miesięcy. Stopień zadłużenia szacuje się na ponad 200 mln UAH.  Sytuacja z produkcją autobusów wygląda obecnie źle, biorąc pod uwagę fakt, iż w okresie od stycznia do czerwca w Ukrainie wyprodukowano łącznie 1886 sztuk różnego rodzaju pojazdów cywilnych, w tym 1611 samochodów oraz 251 autobusów. Jest to o 36 proc. mniej w porównaniu do roku ubiegłego.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn