Rozbudowa drogi krajowej nr 28 Przemyśl – Medyka

18 czerwca 2020.Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na rozbudowę drogi krajowej nr 28 na odcinku Przemyśl – Medyka.

“Widzimy, że  otwierane są placówki handlowe, intensyfikują się relacje pomiędzy obwodami. Wszystko aktywizuje się. Dlatego w trzecim kwartale roku oczekujemy na poprawę sytuacji w sferze produkcji, handlu i świadczenia usług. Natomiast w czwartym kwartale – na wzrost gospodarki ukraińskiej, pod warunkiem, że liczba przypadków zachorowań na COVID-19 nie będzie wzrastać” – powiedział Petrashko.

Odcinek  Zator – Medyka ma charakter strategiczny, gdyż prowadzi do jednego z priorytetowych przejść granicznych łączących Unię Europejską z Ukrainą. Przejście graniczne Medyka – Szeginie jest bowiem jedynym na Podkarpaciu przejściem granicznym z Ukrainą z ruchem pieszych.

Inwestycja obejmuje rozbudowę istniejącej drogi krajowej nr 28 do dwóch pasów w każdym kierunku (z pasem dzielącym o szerokości 3,5 m). 

Jezdnia prawa dla pojazdów oczekujących na odprawę graniczną na długości 0,5 km na dojeździe do granicy będzie miała rozszerzenie do czterech pasów, a następnie do pięciu pasów ruchu w kierunku Ukrainy.

Na odcinku objętym rozbudową nawierzchnia zostanie wzmocniona do nośności 115 kN/oś, skrzyżowania zostaną rozbudowane z zastosowaniem dodatkowych pasów do skrętu, wybudowane lub przebudowane zostaną chodniki i ciągi pieszo-rowerowe, wybudowane zostaną zatoki autobusowe, dodatkowe jezdnie i zjazdy umożliwiające dostęp do terenów zlokalizowanych przy drodze, a także miejsca do ważenia pojazdów i kontroli pojazdów.

Dariusz Kostrzębski

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury, GDDKiA

Facebook
Twitter
LinkedIn