Ochrona własności intelektualnej

17 czerwca 2020. Rada Najwyższa przyjęła Ustawę Nr. 2255 o powołaniu państwowego urzędu własności intelektualnej.

Wzmocni to system ochrony praw własności intelektualnej, działający już w Ukrainie i będący w nadzorze Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa. Już od 27 lat pracuje  Ukraiński Instytut Własności Przemysłowej – UKRPATENT, rozpatrujący wnioski o ochronę  prawa własności przemysłowej i prowadzący państwowy rejestr patentowy.

Ukraina ma spory potencjał innowacji. W Global Innovation Index 2019, rankingu prowadzonym przez Światową Organizację Własności Intelektualnej ( WIPO),  Ukraina spadła o 4 pozycje: z 43. na 47. miejsce. Polska zajęła  w tym rankingu 39. pozycję.

W ubiegłym roku kijowski park innowacji UNIT.City , we współpracy z Western NIS Enterprise Fund (WNISEF),  przedstawił przegląd głównych elementów ukraińskiego  przemysłu IT. W 4000 firm IT zatrudnionych było 185 tysięcy projektantów. Każda co piąta, globalna firma zajmująca się  softwarem komputerowym i aplikacjami mobilnymi, miała swoje biuro w Ukrainie. W 2018 roku w ukraińskie start-upy zainwestowano ponad 290 milionów USD. W ciągu ostatnich pięciu lat tempo wzrostu ukraińskiego sektora IT podwoiło się.

„Co piąta firma z listy Fortune 500 korzysta z ukraińskich usług informatycznych. Dlatego dziś jest najlepszy czas, aby otworzyć lub rozwinąć własny innowacyjny biznes właśnie tutaj”-  powiedział Max Yakover, dyrektor generalny UNIT.City.

(Red)

Facebook
Twitter
LinkedIn