19 marca 2025. Sześć krajów Europy Północnej wezwało Brukselę do opracowania konkretnych propozycji przyspieszenia akcesji Ukrainy do UE w obliczu prób zablokowania członkostwa tego kraju przez Węgry. Wysokiej rangi dyplomaci ze Szwecji, Finlandii, Danii, Litwy, Łotwy i Estonii we wspólnym liście wezwali UE do zapewnienia Ukrainie jasnej drogi do członkostwa w UE, przeciwstawiając się sprzeciwowi Węgier.
„Potwierdzając pełne i jednoznaczne zaangażowanie w perspektywę członkostwa Ukrainy w UE, wzywamy do przyspieszenia procesu akcesyjnego. Nadszedł czas na ambitne i skuteczne decyzje w tym zakresie” – czytamy w liście.
Przypomnijmy:
- Droga Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej rozpoczęła się 28 lutego 2022 r., zaledwie cztery dni po inwazji Rosji na pełną skalę, kiedy Ukraina oficjalnie złożyła wniosek o członkostwo w UE. Było to podyktowane dążeniem Ukrainy do ściślejszego sojuszu z państwami zachodnimi, modernizacji gospodarczej i zwiększenia bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiej agresji.
- Odnosząc się do postępów Ukrainy w integracji z UE, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zauważyła w listopadzie 2023 r., że Ukraina ukończyła 90 proc. reform, których oczekuje UE, aby rozpocząć negocjacje akcesyjne.
- Kamień milowy osiągnięto 14 grudnia 2023 r., kiedy Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, choć Ukraina musiała jeszcze wdrożyć cztery dodatkowe zalecenia.
- Formalne otwarcie tych negocjacji nastąpiło 25 czerwca 2024 r., co stanowi oficjalne rozpoczęcie procesu akcesyjnego Ukrainy do UE.
- Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen publicznie zasugerowała, że Ukraina może dołączyć do Unii do 2030 roku. Sygnatariusze listu dyplomatów z sześciu państw chcą podjęcia działań, aby tak się stało.
- Ambasador UE na Ukrainie Katarina Maternowa nazwała przystąpienie Ukrainy do UE do 2030 r. „realistycznymi ramami czasowymi”.
Tymczasem premier Węgier Viktor Orbán Zapowiada organizację w swoim kraju ogólnokrajowego referendum w sprawie poparcia dla członkostwa Ukrainy w UE, z prostym pytaniem na karcie do głosowania „tak” lub „nie”.
17 marca, podczas briefingu prasowego w Brukseli, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski apelował:
– Muszę się rytualnie zwrócić do polskiej opozycji, która utrzymuje bliskie ideologiczne kontakty z rządem i partią Victora Orbana, żeby zechcieli coś dobrego dla Polski i dla Europy zrobić, mianowicie przekonać swoich pobratymców ideologicznych do odblokowania tych kwestii (otwarcie 1 klastra negocjacyjnego „Fundamentals”).
Red.
Obraz Dušan Cvetanović z Pixabay