14 marca 2025. Od 4 marca polski nadawca publiczny TVP S.A. uruchomił redakcję ukraińskojęzyczną – kanał telewizyjny Sława TV. Jedną z prowadzących i autorką programu «Odbudowa» jest wiceprzewodnicząca Rady Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Weronika Marczuk.
Projekt jest finansowany przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski. Oprócz kanału telewizyjnego działa także portal informacyjny oraz platformy cyfrowe Sława.TV.
Jak podkreśliła Maria Górska, kierowniczka projektu, treści będą obejmować najświeższe wiadomości, analizy oraz publicystykę dotyczącą wydarzeń w Ukrainie, Polsce i na świecie. Ponadto w ramówce znajdą się programy poświęcone relacjom polsko-ukraińskim, procesom odbudowy i integracji europejskiej, a także wywiady z czołowymi ekspertami i znanymi osobistościami. Do zespołu kanału dołączyli doświadczeni dziennikarze, aktywiści, działacze społeczni i liderzy opinii. Wśród nich są m.in. dziennikarz i komentator polityczny Witalij Portnikow, ekspert ds. stosunków międzynarodowych Jewhen Magda, specjalistka ds. dialogu polsko-ukraińskiego Lesia Wakuliuk, liderka warszawskiego Euromajdanu Natalka Panczenko, redaktor naczelny „Nowej Polski” Jewhen Klimakin oraz wielu innych.
„Naszym celem jest zaangażowanie do współpracy czołowych polskich dziennikarzy i znanych polityków, a także dostosowanie ich ważnych opinii do języka ukraińskiego. Chcemy, aby europejska i polska debata polityczna stała się bliższa ukraińskiej publiczności” – podkreśliła Górska.
Ważnym elementem ramówki Sława.TV jest autorski program Weroniki Marczuk – „Odbudowa”. Marczuk to prawniczka i przedsiębiorczyni ukraińskiego pochodzenia, wiceprzewodnicząca Rady Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Tytuł programu odzwierciedla jej filozofię: mimo że wojna nadal trwa, Ukraina się odbudowuje. Każdy odbudowany dom, most czy szpital to kolejny krok naprzód.
„Program Odbudowa z Weroniką Marczuk doskonale wpisuje się w format naszego kanału, ponieważ koncepcyjnie odpowiada jego głównej misji – przybliżeniu zwycięstwa poprzez konkretne działania. Dla mnie odbudowa Ukrainy to nie tylko fizyczna rekonstrukcja miast i infrastruktury. To odbudowa Ukraińców – przywracanie wiary w przyszłość, wzmacnianie partnerstw, wspieranie ludzi i projektów, które przetrwają dekady. Ukraina dziś nie tylko się odbudowuje – tworzy nową jakość życia, nowy model współpracy z krajami europejskimi, w którym Polska odgrywa kluczową rolę. Jestem przekonana, że biznes, społeczeństwo i państwo wspólnie mogą tworzyć historię, w której pomoc staje się inwestycją, a wsparcie – wspólną odpowiedzialnością. Tak rodzi się prawdziwa jedność, która wykracza poza granice” – powiedziała autorka programu w rozmowie z eDIALOG.
Pierwszymi gośćmi Weroniki Marczuk w pilotażowym programie byli przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą Paweł Kowal oraz Ołena Szulak – przewodnicząca Komisji Rady Najwyższej ds. zarządzania państwowego. Podczas emisji goście omówili kwestie związane z kosztami odbudowy Ukrainy, rolą Polski, w tym polskiego biznesu w tym procesie, a także możliwość wdrożenia nowoczesnego Planu Marshalla dla Ukrainy.
Jednym z najbliższych gości programu „Odbudowa” będzie Leszek Gołąbiecki, wiceprezes zarządu Unibep SA oraz członek Rady Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej i Dariusz Szymczycha, Pierwszy Wiceprezes Izby.
„Odbudowa” emitowana jest w każdy czwartek na kanale Sława.TV o 12:00 czasu ukraińskiego, 13:00 czasu warszawskiego. Ten program można również oglądać na YouTube, oficjalnej stronie Slawa.TV, platformie telewizyjnej Belsat, a także w ogólnopolskich sieciach telewizyjnych w Polsce i na Litwie. Sygnał kanału jest dostępny również w niektórych polskich sieciach kablowych, u większości ukraińskich dostawców oraz części operatorów telewizyjnych na Litwie.
Wiktoria Czyrwa