4 marca 2025. Państwowa Służba Podatkowa zmienia podejście do blokowania faktur VAT. Według szefa służby Rusłana Krawczenki, ma to znacząco zmniejszyć liczbę problemów, z jakimi boryka się biznes.
W ramach realizacji strategii Rusłan Krawczenko zapowiada zmiany w rządowym rozporządzeniu nr 1165. Przypomnijmy, że dokument ten został przyjęty w grudniu 2019 roku w celu zapobiegania unikaniu opodatkowania oraz minimalizacji ryzyka nieuprawnionego tworzenia podatkowego kredytu z tytułu podatku od wartości dodanej.
Rozporządzenie definiuje kryteria ryzyka podatników, procedury monitorowania faktur VAT i korekt, a także mechanizmy podejmowania decyzji dotyczących ich rejestracji lub odmowy rejestracji.
Od momentu przyjęcia dokument przeszedł kilka zmian. W październiku 2022 roku Gabinet Ministrów przyjął rozporządzenie nr 1154, które wprowadziło jeszcze bardziej rygorystyczne kontrole faktur VAT. W rezultacie ponad milion faktur zostało zablokowanych, co wywołało oburzenie wśród przedsiębiorców, ponieważ blokowano nie tylko podejrzane transakcje, ale także uczciwe firmy. Zarejestrowano nawet petycję z żądaniem uchylenia tego rozporządzenia ze względu na jego negatywny wpływ na małe i średnie przedsiębiorstwa, ponieważ masowe blokowanie faktur VAT mogło prowadzić do trudności finansowych dla firm.
Państwowa Służba Podatkowa oświadcza, że otrzymuje stałe skargi od przedsiębiorców na niesprawiedliwe blokowanie faktur. Dlatego podjęto decyzję o wprowadzeniu nowego mechanizmu rejestracji faktur VAT, mającego na celu zmniejszenie częstotliwości blokowania, uproszczenie procedury rejestracji, zwiększenie efektywności automatycznego monitoringu oraz zmniejszenie obciążenia administracyjnego.
Według słów Rusłana Krawczenki, proponuje się sześć kluczowych zmian w mechanizmie rejestracji faktur VAT.
Pierwsza- podniesiono limity dla bezwarunkowej rejestracji faktur – maksymalna wartość dostawy wzrośnie do 1 mln UAH, a dla jednego kontrahenta do 100 tys. UAH. Zmieniono również warunki dotyczące liczby podatników, dla których kierownik może pełnić analogiczne stanowisko (obecnie 3, planowane 5). Transakcje na niewielkie kwoty (do 10 tys. UAH) będą rejestrowane bez opóźnień, obecny limit wynosi 5 tys. UAH. Limit całkowitej wartości takich transakcji w bieżącym miesiącu zostanie zwiększony do 3 mln UAH (obecnie 500 tys. UAH).
Druga- uproszczono kontrole faktur VAT dla przedsiębiorców działających w strefach potencjalnego zagrożenia działań wojennych, ale gdzie obecnie nie toczą się aktywne walki. Planowane jest również szybsze przetwarzanie faktur związanych z operacjami eksportowymi, jeśli ich kody odpowiadają kodom w tabeli danych podatnika i nie jest on uznawany za ryzykownego.
Trzecia- zredukowano bariery biurokratyczne. Faktury będą podlegać automatycznej rejestracji, jeśli firma ma pozytywną historię podatkową i spełnia inne określone warunki.
Czwarta- udoskonalono mechanizm automatycznego uwzględniania tabel danych podatnika – zmniejsza się potrzeba składania dodatkowych dokumentów w celu uwzględnienia tabeli.
Piąta- zmieniono niektóre wskaźniki pozytywnej historii podatkowej – więcej przedsiębiorstw będzie mogło skorzystać z tych wskaźników. W szczególności limity wartości transakcji zwiększono z 1 mln UAH do 3 mln UAH, dla jednego kontrahenta ze 100 do 500 tys. UAH, a także zmieniono warunki dotyczące liczby podatników, dla których kierownik może pełnić analogiczne stanowisko (obecnie 3, planowane 5).
Szósta– zmieniono kryterium ryzyka dotyczące korekt zobowiązań podatkowych przy zwrocie towaru od nie podatnika VAT – nie będzie już uznawane za ryzykowne, jeśli taka korekta zostanie zgłoszona w ciągu 90 dni (obecnie 30 dni). To zmniejszy prawdopodobieństwo blokowania korekty przy zwrocie towaru od nie podatnika.
Jak podkreśla Państwowa Służba Podatkowa, polityka urzędu koncentruje się na współpracy z biznesem, w tym w kwestiach odblokowywania faktur VAT. W lutym 2025 roku w regionach otwarto 29 centrów konsultacyjnych wspierających przedsiębiorców w kwestiach odblokowywania faktur VAT i usuwania ich z listy ryzykownych podatników. Ponadto służba podatkowa przeanalizowała istniejące kryteria ryzyka i wprowadził korekty, które pozwoliły zmniejszyć liczbę przedsiębiorstw niesłusznie zaklasyfikowanych jako ryzykowne. W efekcie w lutym wskaźnik zablokowanych faktur zmniejszył się niemal dwukrotnie – do 0,39 procenta, a od początku roku z listy ryzykownych wykreślono 9,3 tys. podmiotów gospodarczych.
Wiktoria Czyrwa
Image by Mohamed Hassan from Pixabay