25 listopada 2024. Na platformie Brave1, stworzonej dla rozwoju ukraińskich technologii obronnych, zarejestrowano już ponad 3000 projektów. Poinformował o tym minister transformacji cyfrowej, Mychajło Fedorow. Od początku działalności platformy jej uczestnicy otrzymali granty o łącznej wartości 384,3 mln UAH, a projekty prezentowane na Brave1 przyciągnęły inwestycje przekraczające 25 mln UAH.
Brave1 to ukraińska platforma koordynacyjna, powstała wiosną ubiegłego roku w celu wspierania technologii obronnych. Jej inicjatorami są Ministerstwo Transformacji Cyfrowej, Ministerstwo Obrony, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, RNBO (Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy), Ministerstwo Przemysłu Strategicznego oraz Ministerstwo Gospodarki.
Celem platformy jest zjednoczenie inicjatyw państwowych i prywatnych, wspieranie współpracy pomiędzy deweloperami, wojskiem i inwestorami oraz zapewnianie wsparcia finansowego, informacyjnego i organizacyjnego dla innowacyjnych projektów.
Brave1 umożliwia twórcom składanie swoich projektów za pośrednictwem oficjalnego portalu, uzyskanie dostępu do ekspertyz wojskowych, grantów oraz innych zasobów, które przyspieszają wdrożenie technologii na froncie.
We wrześniu 2024 roku ogłoszono zwiększenie kwot grantów na projekty obronne – do 4 mln UAH oraz 8 mln UAH. Dodatkowo ukraińscy twórcy technologii obronnych mogą ubiegać się o kwoty 500 tys., 1 mln lub 2 mln UAH. Wnioski mogą składać deweloperzy, których projekty odpowiadają 12 kluczowym kierunkom technologicznym, określonym przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, i przeszły ocenę ekspercką w zakresie obronności.
Według ministra Mychajły Fedorowa, ponad 200 projektów uczestników klastra Brave1 spełnia standardy NATO. Wśród nich znajdują się drony, systemy zrobotyzowane, środki walki radioelektronicznej, systemy łączności, transport oraz inne nowoczesne technologie obronne. Minister podkreślił, że Siły Zbrojne Ukrainy już dokonują zakupów i aktywnie wykorzystują znaczną część takich sklasyfikowanych rozwiązań.
„Sklasyfikowane projekty mogą być kontraktowane przez państwo i dostarczane na front. Dzięki klasyfikacji różne kraje używają tych samych nazw i kodów dla sprzętu wojskowego oraz części zamiennych. Takie rozwiązania znajdują się w jednym rejestrze, co pozwala lepiej analizować potrzeby Sił Obrony i integruje ukraińskie innowacje obronne z przestrzenią euroatlantycką” – powiedział minister.
Fedorow dodał, że platforma Brave1 pomaga uczestnikom klastra osiągnąć etap klasyfikacji, pozyskać inwestycje, uzyskać wsparcie grantowe i przetestować swoje rozwiązania na poligonie, aby były maksymalnie dopracowane i gotowe do użytku przez wojsko.
Znane są już najbardziej znaczące rozwiązania technologiczne, które są wykorzystywane na froncie lub przechodzą testy. Oto kilka z nich.
Ironclad
To platforma stworzona przez ukraińską firmę Roboneers, przeznaczona do szturmowania pozycji wroga, prowadzenia rozpoznania i wsparcia ogniowego. Wyposażona w opancerzony korpus, kamery termowizyjne i celownicze oraz wieżyczkę bojową „Szabla M2”. Osiąga prędkość do 15 km/h i ma zasięg do 13 godzin. Ironclad już bierze udział w misjach bojowych na różnych odcinkach frontu.
Ratel-S
Robot-kamikadze, przeznaczony do niszczenia pozycji i pojazdów opancerzonych wroga. Może przenosić do 35 kg ładunków wybuchowych i działać od 40 do 120 minut, w zależności od prędkości. Niedawno rozpoczęto seryjną produkcję tego całkowicie ukraińskiego wynalazku.
D-21-11
Kompleks zrobotyzowany łączący mobilną platformę D-21 z modułem bojowym D-11. Przeznaczony do rozpoznania, wykrywania i niszczenia celów naziemnych oraz śmigłowców na małych wysokościach. Wyposażony w zintegrowany kalkulator balistyczny, który umożliwia trafianie w cele oddalone o 1 km.
Volya-E
Zrobotyzowana, zdalnie sterowana platforma logistyczna zdolna do przewożenia ładunków o masie do 150 kg (testowana z ładunkiem do 300 kg). Dzięki gąsienicom ma wysoką zdolność pokonywania trudnego terenu i zasięg do 12 km na jednym ładowaniu.
FoxTac
Zrobotyzowany transporter do ewakuacji rannych z pola walki. Kompaktowa konstrukcja pozwala szybko rozłożyć system i transportować jednego rannego do punktu medycznego lub pojazdu ewakuacyjnego.
Niedawno na poligonie Brave1 przetestowano jeszcze trzy inne, kluczowe technologie, które mogą znacząco zwiększyć efektywność Sił Zbrojnych Ukrainy. Jedna z nich – rój dronów, system pozwalający jednemu operatorowi sterować całą grupą dronów, które mogą autonomicznie realizować misje.
Kolejna technologia – pociski precyzyjnie trafiające w cel, które automatycznie nawigują i korygują swoją trajektorię, zwiększając efektywność dronów-bombowców.
Jeszcze jednym ważnym osiągnięciem jest pies-robot, technologia, która jest już aktywnie wykorzystywana w operacjach wojskowych w Stanach Zjednoczonych. Pies ten jest w stanie wykonywać zadania logistyczne i zwiadowcze w różnych warunkach pogodowych i terenowych. Może pokonać do 10 kilometrów na jednym ładowaniu.
Brave1 prowadzi obecnie negocjacje z amerykańską firmą w celu wdrożenia robotów-psów w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Te innowacje pokazują wysoki potencjał technologiczny i mogą znacząco wzmocnić zdolności ukraińskiej armii.
Wiktoria Czyrwa
Image by Pete Linforth from Pixabay