22 listopada 2024. Na Facebooku ciekawa polemika. Pracownicy ukraińskiego Rządowego Biura Koordynacji Europejskiej i Euroatlantyckiej Integracji spotkali się ze Specjalnym Wysłannikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Czech ds. Partnerstwa Wschodniego Dawidem Stulikiem.
W komunikacie podano, że „strona ukraińska podkreśliła postępy w procesie przeglądu ukraińskiego ustawodawstwa w temacie przestrzegania prawa unijnego i zaznaczyła, że Ukraina ma ambitny cel otwarcia kilku klastrów negocjacyjnych podczas polskiej prezydencji w Radzie UE.
Strona czeska potwierdziła swoje pełne poparcie dla Ukrainy, w tym plany państwa na kolejne kroki w unijnym procesie negocjacyjnym. Podkreślono gotowość do udzielenia pomocy doradczej Ukrainie w celu wspierania zdolności instytucjonalnej rządu podczas negocjacji”.
Jan Truszczyński, który w latach 2001-2005 był głównym negocjatorem członkostwa Polski w UE, tak skomentował powyższy komunikat:
„Interesująca szczególnie część tego tekstu: <<strona ukraińska stawia sobie ambitny cel w postaci otwarcia kilku klastrów negocjacyjnych w trakcie przewodnictwa Polski w Radzie UE>>.
Cel zaiste ambitny zważywszy, że klastrów jest sześć, dwustronny screening z Komisją Europejską jeszcze się nie rozpoczął w paru z nich, w pełni zakończony jest tylko screening w klastrze <<Podstawy>> (Fundamentals). Co do owych <<Podstaw>>, raport Komisji dla państw UE z niedawno zakończonego screeningu powinien być gotowy raczej szybko, już na przełomie roku.
Pytanie, czy równie szybko powstanie tzw. mapa drogowa adaptacji prawnych, reform i wzmocnienia wydolności instytucjonalnej w kluczowych obszarach, nad jaką pracuje obecnie administracja ukraińska. Tematy ważne: sądownictwo, walka z korupcją, reforma administracji publicznej, kontrola finansowa. Trzymajmy kciuki, by ukraińskie plany w tych sprawach były tak dobrej jakości, że zostaną szybko pozytywnie ocenione przez Komisję, a następnie jednomyślnie – bez dłuższej dyskusji – przez państwa UE.
Jeśli tak będzie, to powinno się faktycznie udać otwarcie negocjacji z Ukrainą w klastrze „Podstawy” w czasie polskiej prezydencji. Więcej, widziałbym osobiście możliwość podobnego otwarcia jeszcze w jednym klastrze, obejmującym Wspólną Politykę Zagraniczną i Bezpieczeństwa, gdzie tzw. alignment Ukrainy z UE jest bardzo wysoki.
Ale w każdym z pozostałych czterech klastrów jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, jak Ukraina sobie wyobraża wystarczające zaawansowanie przygotowań i dostosowań po swojej stronie, na czym właściwie opiera swe słowa o <<ambitnym celu>>?”
Red.
Image by Tim Bastian from Pixabay