3 października 2024. W Kijowie odbyło się II Forum Przemysłów Obronnych, które zgromadziło ponad 750 osób z 32 krajów świata. W wydarzeniu uczestniczyło 168 zagranicznych oraz 115 ukraińskich firm i stowarzyszeń obronnych. W wyniku Forum podpisano 20 umów i memorandów o współpracy.
Jak powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, Ukraińcy w warunkach wojny zdołali zbudować nowy przemysł obronny.
„Dzięki przemysłom obronnym Ukraina ma stać się jednym z kluczowych globalnych dawców bezpieczeństwa oraz bardzo silnym graczem na globalnym rynku broni i technologii obronnych. Każdy, kto będzie z nami, kto będzie z Ukrainą, jestem pewien, że wygra” – podkreślił głowa państwa.
Podczas wystąpienia Zełenski chwalił się sukcesami Ukrainy w produkcji własnej broni.
Tylko w pierwszej połowie tego roku w kraju wyprodukowano 25 razy więcej amunicji artyleryjskiej i moździerzowej niż w całym 2022 roku. Ponadto Ukraińcy są w stanie stworzyć 4 miliony dronów. Prawdziwą dumą Ukrainy jest rakieta-dron „Palianytsia”. To nowa konstrukcja ukraińskiego kompleksu obronnego, której celem jest zwiększenie efektywności ukraińskich sił zbrojnych w walce z rosyjską agresją. Jedną z kluczowych cech tej rakiety jest jej zdolność do rażenia celów na dużych odległościach z wysoką precyzją, dzięki nowoczesnym systemom naprowadzania i korekcji lotu. Kolejnym powodem do dumy jest nowa rakieta balistyczna ukraińskiej produkcji, która niedawno pomyślnie przeszła testy lotnicze. Nie wspominając już o ukraińskim systemie rakiet przeciw okrętowych „Neptun” oraz 155. milimetrowej ukraińskiej samobieżnej haubicy „Bohdana”, których produkcja została już uruchomiona.
Minister obrony Rustem Umerow mówił o środkach inwestowanych w rozwój ukraińskiego przemysłu obronnego.
„Zainwestowaliśmy już 4 mld USD w rozwój ukraińskiego przemysłu obronnego, a w przyszłym roku planujemy zwiększyć finansowanie. Naszym priorytetem jest rozwój krajowych dronów i broni dalekiego zasięgu, w tym rakiet balistycznych” — powiedział Umerow.
Podkreślił, że Ministerstwo Obrony jest gotowe do aktywnej współpracy z zagranicznymi partnerami poprzez tworzenie wspólnych przedsiębiorstw na rzecz rozwoju przemysłu obronnego. Umerow jest przekonany, że najlepszą formą współpracy jest zawieranie długoterminowych kontraktów na produkcję, dostawę i serwisowanie sprzętu wojskowego.
Jak podało Ministerstwo Przemysłów Strategicznych, w ramach forum podpisano kilka ważnych dokumentów o współpracy, w tym umów i memorandum dotyczących produkcji dronów, naprawy i produkcji pojazdów opancerzonych oraz amunicji. Europejski konglomerat KNDS ogłosił otwarcie swojego biura w Ukrainie, co ma przyspieszyć serwisowanie sprzętu wojskowego używanego przez Siły Zbrojne Ukrainy. Do tego sprzętu należą Panzerhaubitze 2000, Caesar, Leopard 1 i Leopard 2. Ponadto KNDS planuje organizację produkcji amunicji bezpośrednio w Ukrainie. Inne firmy, takie jak Rheinmetall, również wyraziły gotowość do rozpoczęcia masowej produkcji amunicji w Ukrainie. Amerykańska firma AeroVironment wraz z ukraińskimi partnerami planuje produkcję amunicji do dronów Switchblade 600 w Ukrainie.
Ważnym wydarzeniem forum było powstanie Sojuszu Przemysłów Obronnych, do którego na koniec forum przystąpiło 38 firm z 19 krajów.
Szef Ministerstwa Przemysłów Strategicznych Herman Smetanin zaznaczył, że w 2024 roku oczekuje się sześciokrotnego wzrostu ukraińskiego przemysłu obronnego. Podkreślił przy tym, że zdolności produkcyjne sektora obronnego znacznie przewyższają możliwości budżetu państwa.
„W zeszłym roku ukraiński kompleks przemysłowo-obronny wyprodukował produkty o wartości 3 mld USD. W tym roku nasze zdolności produkcyjne wynoszą 20 mld USD, ale budżet nie jest w stanie w pełni pokryć tych wydatków” — powiedział Smetanin.
Uczestnicy Forum zgodzili się, że po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji w Ukrainie znacznie wzrosły wolumeny produkcji obronnej. Jednak do dalszego rozwoju konieczne jest pozyskanie zagranicznego doświadczenia, dostęp do międzynarodowych sieci dostaw i nowoczesnych technologii. Organizatorzy tegorocznego wydarzenia porównali je również do I Forum Przemysłów Obronnych, które odbyło się w październiku ubiegłego roku. Według Wołodymyra Zełenskiego osiągnięto znaczące sukcesy: udało się zorganizować serwis lekkich systemów artyleryjskich, zlokalizować produkcję karabinów szturmowych oraz stworzyć zdolności produkcyjne do wytwarzania amunicji do broni palnej. Co najważniejsze, zagraniczni producenci zaczęli postrzegać Ukrainę jako wiarygodnego partnera, gotowego do realizacji wspólnych projektów, co pozytywnie wpływa na aktywność biznesową.