Kasyna online na cenzurowanym

3 kwietnia 2024. Kasyna online działające w Ukrainie stały się prawdziwym problemem, którego się nie da dłużej ignorować. Według Narodowego Banku Ukrainy w 2023 r. obroty biznesu hazardowego wynosiły 12-15 mld UAH miesięcznie. Oznacza to, że Ukraińcy wydawali około 400 milionów UAH w kasynach online każdego dnia. Najgorsze, że problem ten dotyczy ukraińskiego wojska.

W dniu 29 marca Pawło Petrichenko, dowódca jednostki UAV z brygady piechoty zmechanizowanej, wystosował petycję do prezydenta, wzywając do ograniczenia kasyn online. W ciągu kilku dni otrzymała ona wymaganą liczbę głosów, aby prezydent mógł ją rozpatrzyć. Argumenty autora są słuszne: personel wojskowy, który przebywał na froncie przez trzy lata w stresujących warunkach, jest szczególnie wrażliwy psychicznie. Dlatego dla wielu z nich hazard staje się jedynym sposobem radzenia sobie ze stresem, a w rezultacie szybko uzależnia i osłabia samokontrolę.

„Nierzadko zdarza się, że uzależnieni od hazardu wydają wszystkie swoje środki finansowe na gry hazardowe i zaciągają mikropożyczki, wpędzając w ten sposób siebie i swoje rodziny w dziurę zadłużenia, lub oddają do lombardów drony i kamery termowizyjne, szkodząc w ten sposób nie tylko sobie, ale także swoim kolegom-żołnierzom” – czytamy w petycji.

Poseł Oleksij Honcharenko podziela tę samą opinię: „Tracą pieniądze. Następnie zaciągają pożyczki. I tak w kółko. Jest to problem, który niszczy morale wojska. Ale dodatkowo stwarza problem na przyszłość”. Jest przekonany, że 9 na 10 żołnierzy na linii frontu jest uzależnionych od hazardu.

Stanisław Bunyatow, dowódca 24 Brygady Desantowo-Szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy o kryptonimie „Osman”, odpowiedział Honczarence w dość kategoryczny sposób. Stwierdził, że informacje posła są nieprawdziwe, choć nie zaprzeczył istnieniu problemu.

Według niego, ci, którzy przegrywają swoje pensje w kasynach, to zazwyczaj wojskowi służący na tyłach. Jest przekonany, że robią to z nudów. Jednocześnie takie przypadki są rzadkie w jednostkach bojowych.

Wojsko potwierdza jednak, że uzależnienie od hazardu wśród żołnierzy istnieje, a zjawisko to narasta. Uzależnienie od hazardu ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie psychiczne, powoduje degradację relacji społecznych i sprawia, że ludzie dobrowolnie popadają w ogromne długi. A kiedy dzieje się to w jednostkach wojskowych lub ogólnie na linii frontu, wszystkie negatywne konsekwencje rosną w postępie geometrycznym.

Weteran wojenny Yuriy Gudymenko zauważył jeszcze jedno bardzo poważne niebezpieczeństwo wypływające z kasyn online:

„Osoba zadłużona jest najbardziej podatna na werbunek. I jeśli myślicie, że tylko my korzystamy z tego narzędzia, to się mylicie. Rosjanie wiedzą o tym nie gorzej niż my i korzystają z tego hiperaktywnie. Nasz żołnierz zadłużony to po prostu prezent dla nich. Przykładów nie będzie, ale niestety nie dlatego, że ich nie ma. Są”.

Eksperci twierdzą, że nie wystarczy mówić o przyczynach tego zjawiska w siłach zbrojnych, musimy znaleźć sposób na rozwiązanie problemu. Petycja Pawła Petrichenki przedstawia szereg środków, które jego zdaniem powinny znacząco zmienić sytuację.

„Na czas trwania stanu wojennego, wojskowi powinni mieć ograniczony dostęp do kasyn online. Bank nie powinien weryfikować ich jako graczy. Oczywiście znajdą się tacy, którzy będą obchodzić ten zakaz, ale to znacząco powstrzyma epidemię hazardu. Drugą rzeczą jest ograniczenie reklam. Kasyna online nie powinny mieć możliwości kojarzenia się z wojskiem i pomagania armii. To nie jest prawda. Po trzecie, zakaz współpracy między jednostkami wojskowymi i dużymi organizacjami wolontariackimi a kasynami online. Żadnej pomocy od maruderów nie potrzebujemy” – mówi.

Firmy hazardowe specjalnie celują w personel wojskowy, wykorzystując symbole Sił Zbrojnych Ukrainy w swoich kasynach online i „wybielając” swoją działalność niewielkimi darowiznami na cele charytatywne na rzecz armii. Natomiast wiele rosyjskich kasyn online w swoich reklamach celuje w Ukraińców, aby uzyskać dostęp do danych osobowych personelu wojskowego.

Dlatego konieczne jest ograniczenie reklamy takich usług na poziomie państwowym. Faktem jest, że kasyna online, mając poważne zyski, są gotowe zapłacić więcej za reklamę niż inne firmy. Dlatego mogą łatwo wygrać walkę o przestrzeń reklamową na platformach. W rezultacie reklam kasyn jest znacznie więcej niż jakichkolwiek innych usługodawców. Dominacja reklam hazardowych nie tylko stanowi zagrożenie dla konsumentów, ale także prowadzi do zakłóceń na rynku reklamowym, mówi ekspert ekonomiczny Sergey Fursa.

Jego zdaniem głównym rozwiązaniem jest ograniczenie reklamy, ponieważ jest to jedyna regulacja, która może być skuteczna. W końcu sam zakaz hazardu nie rozwiąże problemu – ludzie nadal będą znajdować sposoby na wydawanie pieniędzy w kasynach, ale budżet nic na tym nie zyska.

W swoim wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że polecił szefowi Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Państwowej Służby Łączności Specjalnej, Ministerstwa Transformacji Cyfrowej oraz sekretarzowi Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zebranie wszystkich analiz dotyczących tej kwestii i zaproponowanie rozwiązania tak szybko, jak to możliwe. Jest nadzieja, że jeśli ta sprawa wyszła na najwyższy poziom, zacznie być rozwiązywana.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Hush Naidoo Jade Photography on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn