Koniec bajki dla IT?

5 lutego 2024. W ubiegłym roku eksport usług IT z Ukrainy spadł o 8,5 proc. do 6,7 mld USD. Pomimo pierwszego w historii kraju spadku eksportu sektora, w Ukrainie ta wiadomość ta nie była przykrym zaskoczeniem. Podobne są trendy globalne.

„Recesja wpływa na rentowność finansową klientów na rynku globalnym. Stają się bardziej ostrożni i chciwi. I teraz, kiedy ten ostrożny i chciwy klient wybiera, komu powierzyć swój projekt: firmie w Polsce, gdzie nikt nie jest zmobilizowany i wszystko jest spokojne, czy na Ukrainie?” – analizują eksperci.

W artykule „Ekonomicznej Prawdy”  podkreślono, że od początku wojny na pełną skalę ukraińska branża IT wykazała się odpornością. Firmy nie tylko utrzymywały stabilność, ale także starały się rozwijać, zatrudniając nowych specjalistów i rozszerzając reprezentację geograficzną.  Gdy dochody firm IT rosły, życie ich pracowników przypominało bajkę. Ci, którzy wcześniej „szantażowali” swoich pracodawców propozycjami konkurencji, dotyczącymi poprawy warunków pracy, obecnie są mniej pewni przyszłości. Ci, którzy kiedyś „sprzedawali” się po wyższej cenie, niejednokrotnie żałowali swoich decyzji, bo teraz często są zwalniani.

Według IT Research Ukraine około 35 proc. specjalistów IT ma pesymistyczne przewidywania co do perspektyw sektora w nowym roku. Jednocześnie taka sama liczba z nich pozostaje optymistami. Kolejne 27 proc. nie ma zdania.

Ponad połowa badanych ukraińskich firm IT przeniosła pracowników na ławkę rezerwowych. Trudniej jest zdobywać zagraniczne zlecenia i dlatego nie ma pracy dla wszystkich.

Według Lwowskiego Klastra IT w 2023 r. 12 proc. specjalistów IT znajdowało się w rezerwie przez różne okresy, prawie 15 proc. pracowników nie było wynagradzanych, a kolejne 30 proc. otrzymywało tylko część wynagrodzenia. Spośród tych, którzy znaleźli się w rezerwie, 25 proc. wróciło do pracy. 7 proc. ankietowanych specjalistów IT nie mogło dostać projektu dłużej niż pół roku.

Dane IT Research Ukraine wskazują, że 17 proc. firm zamroziło planowany wzrost poziomu wynagrodzeń w ciągu ostatniego półrocza.

Mimo to prezesi twierdzą, że czynnik wojenny nie jest obecnie głównym problemem IT Ukrainy. Na pierwszym miejscu stawiają globalną gospodarkę. Jednocześnie 36 proc. firm planuje otworzyć w 2024 roku nowe biura za granicą, najpopularniejszym wyborem nowej lokalizacji jest Polska.

(Red.)
Photo by Adi Goldstein on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn