Dwa lata heroizmu i oportunizmu

6 lutego 2024. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata plenarna o „potrzebie niezachwianego wsparcia UE dla Ukrainy, po dwóch latach rosyjskiej agresji na Ukrainę”.

Debatę otworzyło wystąpienie Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Przewodnicząca przywołała poświęcenie Ukraińców, którzy bronią nie tylko swojej wolności, ale też wartości europejskich. Przypomniała, że 10 lat temu Rewolucja Godności była też opowiedzeniem się obywateli Ukrainy za integracją europejską.

Eurodeputowany, były premier polskiego rządu, Włodzimierz Cimoszewicz   powiedział w debacie, co następuje:

„Minęły dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę.

To dwa lata heroicznej obrony Ukrainy i Europy.

To dwa lata bezprecedensowej pomocy dla Ukrainy i Ukraińców ze strony demokratycznego świata.

Ale to także dwa lata manewrów oportunistycznych przywódców politycznych, którzy zrobili wiele, aby nie dopuścić do pokonania Rosji i nie zrobili właściwych rzeczy we właściwym czasie.

Polityka ta jest kontynuowana poprzez ochronę zamrożonych aktywów agresora przed konfiskatą i wykorzystywania ich do wspierania ofiary.

Szkoda, że zamiast konfiskaty (aktywów bankowych Rosji na Zacvhodzie- eDIALOG) wymyśla się wprowadzające w błąd formuły, oferując Ukrainie ułamek tego, co można dać.

Szkoda, że Kongres USA blokuje niezbędne dostawy broni i amunicji, zdradzając ukraińskich żołnierzy w obliczu rosnącej presji Rosji.

Po raz kolejny w historii mamy do czynienia z wyborem między prawem i pokojem z jednej strony, a hańbą i wojną z drugiej”.

Facebook
Twitter
LinkedIn