Bojkotem w blokadę

9 grudnia 2023. Organizacje biznesowe z kilku krajów europejskich wezwały do bojkotu polskich przewoźników drogowych, którzy zorganizowali blokadę transportową na granicy polsko-ukraińskiej – podała agencja Ukrinform.

W liście popisanym przez przedstawicieli:

  • Belgijsko-Ukraińskiego Klubu Biznesu,
  • Stowarzyszenia Ukraińsko-Austriackiego,
  • Holendersko-Ukraińskiej Izby Handlowej,
  • Ukraińskiej Izby Handlowej we Włoszech

czytamy:

„Wzywamy wszystkie firmy z UE i przedstawicieli swoich sektorów transportowych, aby nie przedłużali umów transportowych i nie zawierali nowych umów z polskimi firmami transportowymi, które nadal blokują granicę polsko-ukraińską”.

Autorzy listu przypominają, że po rozpoczęciu przez Rosję blokady ukraińskich portów morskich, do dyspozycji Ukrainy pozostał jedynie transport drogowy na import lub eksport towarów z tego kraju. Dwa lata trwającej wojny doprowadziły do zubożenia ludności. Blokada na granicy polsko-ukraińskiej trwa od 6 listopada, planowana jest jej przedłużenie do końca stycznia.

Konsekwencją tej blokady, jak podkreślono w dokumencie, był wzrost cen i niedobór paliw w Ukrainie. Obecnie granicę mogą przekraczać tylko ładunki humanitarne i wojskowe, co doprowadziło do 40. procentowego spadku eksportu z Ukrainy tylko w listopadzie.

Autorzy listu mają nadzieję, że polskie firmy transportowe szybko zakończą blokadę, jeśli firmy w Europie Zachodniej będą je bojkotować w trakcie trwania blokady granicy z Ukrainą.

(Red.)
Image by Sophie Janotta from Pixabay

Facebook
Twitter
LinkedIn