USAID daje gospodarczą „amunicję”

9 listopada 2023. W Centrum wsparcia dla przedsiębiorców z Ukrainy Diia.Business Warsaw odbyła się prezentacja możliwości grantowych dla biznesu.

Podczas wydarzenia zostały zaprezentowane aktualne programy grantowe dla przedsiębiorców działających w Ukrainie z funduszu USAID „Konkurencyjna Gospodarka Ukrainy” oraz dotacje na założenie i rozwój biznesu od Ministerstwa Gospodarki Ukrainy.

Program „Konkurencyjna Gospodarka Ukrainy” ma na celu zwiększyć konkurencyjność ukraińskich start-upów oraz małych i średnich przedsiębiorstw na rynku krajowym, a także konkurencyjność ukraińskich produktów i usług na rynkach zagranicznych. Program trwa do października 2025 r. i operuje budżetem 90 mln USD.

Ministerstwo Gospodarki Ukrainy skupiło się na 3 rodzajach dotacji: granty na rozpoczęcie działalności (do 250 tys. UAH), granty dla weteranów oraz ich małżonków (do 1 mln UAH), granty dla zakładów przetwórczych (do 8 mln UAH).

Tylko z pierwszego i najpopularniejszego ministerialnego programu od lipca 2022 roku skorzystało 8,5 tys. firm, które stworzyły prawie 20 tys. nowych miejsc pracy.

„Każda ambicja potrzebuje amunicji. Ministerstwo Gospodarki Ukrainy w tę amunicje chce zaopatrzyć biznes. Nasz cel – dać jak najwięcej grantów dla przedsiębiorców zasługujących na to: z pomysłem, dobrym biznesplanem i wiarygodną historią podatkową i kredytową. Każda rządowa dotacja – to nowy biznes, nowy biznes – to nowe miejsca pracy. Tym mierzymy efektywność programu” – zaznaczyła Tetiana Berezhna, Wiceminister Gospodarki Ukrainy.

Prezentacja USAID

Prezentacja Ministerstwa Gospodarki Ukrainy

Tetiana Gomon

Facebook
Twitter
LinkedIn