Stopa dyskontowa 20 procent

15 września. 2023. Zarząd Narodowego Banku Ukrainy (NBU) obniżył stopę dyskontową banku centralnego z 22 proc. do 20 procent.

„Dalsze spowolnienie inflacji i zdolność NBU do zapewnienia stabilności kursu walutowego pozwalają nam kontynuować cykl obniżek stóp, przy zachowaniu wystarczającej atrakcyjności oszczędności hrywny” – powiedział szef banku centralnego Andrij Pysznyj. Według niego ten krok wesprze ożywienie gospodarcze i nie będzie stanowił zagrożenia dla stabilności makrofinansowej.

Inflacja rok do roku spowolniła w sierpniu do 8,6 procenta. Dynamika cen okazała się lepsza od oczekiwań NBU przede wszystkim za sprawą wzrostu podaży żywności. Dobre zbiory przyczyniły się do spadku cen zbóż, mąki, warzyw i niektórych owoców.

Jednocześnie spadek inflacji bazowej do 10 proc rok/roku w sierpniu był zbliżony do lipcowej prognozy NBU. Pysznyj dodał, że ogólny trend spadkowy inflacji będzie kontynuowany, ale potencjał do jego szybkiego spowolnienia jest prawie wyczerpany. Z jednej strony lepsze zbiory ograniczą wzrost cen w nadchodzących miesiącach.  Z drugiej strony presja na wydatki przedsiębiorstw będzie znacząca, zarówno ze względu na straty związane z wojną, jak i ze względu na wzrost cen energii elektrycznej i paliw, co może hamować spowolnienie inflacji.

Więcej: https://bank.gov.ua/ua/news/all/natsionalniy-bank-ukrayini-zniziv-oblikovu-stavku-do-20

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn