Dofinansowanie tranzytu zboża?

21 sierpnia 2023. Komisja Europejska rozważa subsydiowanie transportu ukraińskiego zboża przez państwa członkowskie po tym, jak kilka krajów zakazało jego importu.

Według Bloomberga kwestia wsparcia kosztów tranzytu ukraińskiego zboża jest omawiana na spotkaniach przedstawicieli Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii i Bułgarii, a także władz wykonawczych UE i Ukrainy.

Szacowany koszt subsydiów może wynieść około 30 euro za tonę zboża.

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w wywiadzie dla Polskie Radia postawił tezę, że „transport ziarna z Ukrainy przez Polskę się po prostu nie opłaca”. Wyjaśniał, że jeśli Ukraina ma swoje rynki tradycyjne w Indonezji czy Egipcie, to droga na te rynki nie prowadzi przez Polskę. W opinii Wojciechowskiego zakaz importu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do krajów przygranicznych, w tym Polski, „bardzo poprawił sytuację”. Ocenił przy tym, że zakaz obowiązujący obecnie do 15 września br. powinien zostać przedłużony przynajmniej do końca roku. Zdaniem Wojciechowskiego Unia Europejska powinna natomiast finansowo wspomóc Ukrainę poprzez wsparcie tranzytu ziarna przez państwa graniczące do portów. Dodał, że Ukraina ma do wyeksportowania ok. 4 mln ton ziarna miesięcznie. UE – wskazał – jest w stanie przeprowadzić tranzyt takiej ilości ziarna do portów, ale “na to są potrzebne fundusze”.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn