Praca domowa dla odbudowy

16 sierpnia 2023. Anna Derevyanko, dyrektorka wykonawcza Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu działającego w Ukrainie (European Business Association-EBA) pisze o warunkach, jakie musi spełnić Ukraina, by uzyskać międzynarodową pomoc w odbudowie kraju.

W jej artykule, opublikowanym na portalu europorter, m.in.,  czytamy że Ukraina musi odrobić ogromną pracę domową, aby powitać inwestorów. „Bądźmy szczerzy, nawet przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę Ukraina nie miała ogromnego boomu inwestorów z powodu ciągłych obaw o korupcję, rządy prawa, rządy itp.”

Anna Derevyanko zastanawia się, co Ukraina powinna nadal robić, aby zbudować sobie lepszą opinię wśród inwestorów ?

  • Po pierwsze, trzeba wzmacniać rządy prawa. „Inwestorzy muszą wiedzieć, że nawet jeśli ich prawa zostały naruszone, sądy z pewnością będą w stanie pomóc w znalezieniu sprawiedliwości, chronić interesy prawne i nie zajmie to lat”- pisze Derevyanko.

  • Po drugie, ważna jest skuteczna walka z korupcją. „Program reform Zełenskiego nie pozostawia wątpliwości co do jego zamiaru wyeliminowania nielegalnych praktyk i zintensyfikowania walki z korupcją. Ale potrzebne są bardziej złożone rozwiązania – na wszystkich szczeblach i we wszystkich gałęziach rządu. I widoczne rezultaty”- podkreśla Derevyanko.

  • Po trzecie, konieczne są konkretne kroki i plany przezwyciężenia szarej strefy w gospodarce Ukrainy, która stanowi około jednej trzeciej PKB. Anna Derevyanko podaje przykład: „Niestety, wojna nie zmieniła zasadniczo sytuacji, ale w niektórych branżach nawet się pogorszyła. Na przykład szara strefa w przemyśle tytoniowym jest najwyższa od czasu uzyskania przez Ukrainę niepodległości i wynosi około 22 proc. W ubiegłym roku do budżetu państwa nie wpłynęło około 20,5 mld hrywien opłat z tytułu nielegalnego obrotu tytoniem, a w 2023 roku, według raportu KPMG, straty państwa wyniosą 636 mln euro niezapłaconych podatków. Z mediów można było wyczytać głośne przypadki rejestrowania konkretnych naruszeń, ale niestety trudno zapamiętać konkretne kary i oskarżenia. Udział w nielegalnym rynku pozostaje znaczny. Dlatego tak ważna jest skoordynowana praca wszystkich struktur i podejmowanie niepopularnych decyzji. Tak, aby przejrzysty biznes również rozumiał i czuł uczciwość w otroczeniu”.

(Red.)
Photo by K8 on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn