STOP LIE: o ukraińskich rezerwach walutowych

28 lipca 2023.  Ukraińskie rezerwy walutowe są największe w historii. To ok. 39 mld USD. Bank centralny wskazał przyczyny.

Warto zauważyć, że nawet w ukraińskich mediach informacje te są przedstawiane w nieco negatywnym kontekście, ponieważ świadomi Ukraińcy rozumieją, że wzrost był spowodowany zagraniczną pomocą finansową. A to oznacza również wzrost zadłużenia zagranicznego, które w perspektywie spada na barki Ukraińców. Nie ma więc powodu, aby w tej sytuacji cieszyć się z rekordowego wzrostu rezerw walutowych. Środki te są i będą nadal wykorzystywane na odbudowę Ukrainy, programy humanitarne itp.

Jednak niektóre polskie media, z ich ciągłą prorosyjską retoryką, zniekształcają fakty i celowo rozpowszechniają narrację na portalach i kanałach telewizyjnych, że Ukraina w ten sposób zarabia na wojnie, robiąc interesy na poświęceniu własnych obywateli.

Oczywiście wiele osób może się zastanawiać, czemu Ukraina zaciąga więcej długu niż to konieczne, skoro musi spłacić pożyczki wraz z odsetkami. Chociaż byłoby to bardziej odpowiednie w czasie pokoju.

Odpowiedzi można łatwo znaleźć w wyjaśnieniach ekspertów finansowych:

https://finbalance.com.ua/news/valyutni-rezervi-nbu-zavdyaki-mizhnarodniy-finpidtrimtsi-zrosli-do-rekordnikh-39-mlrd

https://finclub.net/ua/news/valiutni-rezervy-nbu-dosiahly-rekordnykh-usd39-mlrd.html

https://delo.ua/finance/ukrayina-bje-rekordi-po-nakopicennyu-miznarodnix-rezerviv-ci-isnuje-rizik-i-do-cogo-tut-borgi-419266/

Po przeanalizowaniu powyższego można krótko wyjaśnić:

nie jest to właściwy czas na odmowę pomocy finansowej Ukrainie w stanie wojny! Obecnie Ukraina nie może korzystać z tradycyjnych narzędzi zarządzania długiem i jest całkowicie uzależniona od międzynarodowych partnerów. Sytuacja może zmienić się bardzo szybko i nieprzewidywalnie. Dlatego nikt nie może być pewien, że wczorajsze „nadwyżki” środków nie staną się jutro zasobem deficytowym. Dlatego utworzenie rezerwy wydaje się koniecznością.

Różne czynniki sezonowe, kryzysy lokalne i globalne oraz warunki naturalne zaburzają równowagę nawet tam, gdzie można ją w pewnym stopniu osiągnąć. I właśnie w takich przypadkach przydatny staje się margines bezpieczeństwa w postaci rezerw walutowych tworzonych przez NBU.

I jeszcze jedno: w obliczu bezprecedensowej niepewności, przed którą stoi Ukraina, strategia ta jest absolutnie uzasadniona. W końcu zapotrzebowanie na dostępne środki może wzrosnąć w dowolnym momencie.

Dlatego niedopuszczalne jest nazywanie działań finansowych ukraińskiego rządu „biznesem wojennym”, zwłaszcza że robią to niektóre polskie media o wątpliwej reputacji.

Anna Stożko

Materiał został przygotowany w ramach projektu Stop Lie Fundacji Charytatywnej Partnerstwa Polsko-Ukraińskiego w ramach projektu UE Pilne Wsparcie Społeczeństwa Obywatelskiego, realizowanego przez ISAR Ednannia przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Jego treść jest wyłączną odpowiedzialnością autora i niekoniecznie odzwierciedla stanowisko Unii Europejskiej.

Portal eDialog podpisał Memorandum o współpracy z projektem STOP LIE.

Photo by Taras Chernus on Unsplash

 

Facebook
Twitter
LinkedIn