KredoBank poszerzy ofertę

29 lipca 2023. KredoBank zawarł nową umowę o podziale ryzyka z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) i otrzymał limit w ramach Programu Ułatwień w Handlu. Pozwoli to Kredobankowi poszerzyć ofertę produktów takich jak gwarancje i zaliczki.

Zgodnie z umową o podziale ryzyka podpisaną 26 lipca w Londynie, EBOR zapewnia niefinansowany instrument podziału ryzyka o wartości 25 mln Euro, który pokrywa 50 proc. ryzyka kredytowego w ramach nowego finansowania KredoBanku na łączną kwotę 100 mln Euro, ale nie więcej niż 50 proc. portfela. Gwarancja EBOR udzielana jest w dwóch równych transzach.

Ten instrument podziału ryzyka pomoże KredoBankowi w zapewnieniu dostępu do finansowania ukraińskim przedsiębiorstwom działającym w krytycznych sektorach. Zalicza się do nich: rolnictwo i usługi rolnicze, przetwórstwo spożywcze, transport i logistyka, handel detaliczny i farmaceutyki. Pomoże to również zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i źródła utrzymania w Ukrainie, której kluczowe sektory gospodarki zostały znacząco negatywnie dotknięte inwazją Rosji.

Ponadto 15 mln Euro z portfela objętego programem, o łącznej wartości 100 mln Euro, zostanie udostępnione na finansowanie długoterminowych inwestycji mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w technologie i sprzęt zgodne z normami UE, w tym inwestycje w zrównoważone i zielone technologie, w ramach programu na rzecz konkurencyjności MŚP w ramach Partnerstwa Wschodniego Unii Europejskiej.

„Nasz nowy mechanizm podziału ryzyka umożliwi KredoBankowi zmniejszenie luki kredytowej, zapewniając firmom stały dostęp do finansowania, aby pomóc usunąć wąskie gardła w handlu produktami spożywczymi i rolnymi „- powiedział Francis Malige, dyrektor zarządzający ds. Instytucji finansowych EBOR.

„Tej wiosny rosyjskie ataki sprawiły, że prawie jedna czwarta ziemi siewnej na Ukrainie nie mogła zostać zasiana. Ukraiński biznes działa w ekstremalnych warunkach i wymaga kredytów, aby kontynuować. Jako część dużej grupy finansowej, PKO Bank Polski, KredoBank już teraz pomaga ukraińskim firmom kontynuować pracę w czasie wojny.

Nowy program podziału ryzyka EBOR otworzy nowe możliwości zwiększenia wolumenu kredytów i wesprze branże o krytycznym znaczeniu – powiedział prezes KredoBanku Jerzy Jacek Szugajew.

Więcej: https://kredobank.com.ua/about/pres-sluzhba/news/kredobank-rozshyryuye-spivpracyu-z-yebrr

Na zdjęciu: Jacek Szugajew- z lewej i Francis Malige- z prawej.

Facebook
Twitter
LinkedIn