Możliwy atak na elektrownię zaporoską

27 czerwca 2023. Prawdopodobieństwo przeprowadzenia przez Rosjan ataku terrorystycznego na Zaporoską Elektrownię Jądrową jest wyższe niż kiedykolwiek. Stwierdził to szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Jak Ukraina przygotowuje się na ewentualny atak terrorystyczny i jakie są zalecenia dla społeczeństwa?

Swoje przewidywania Budanow oparł na najnowszych informacjach, że okupanci zaminowali elektrownię jądrową w Zaporożu, w szczególności zbiornik wodny, który jest niezbędny do chłodzenia reaktorów. Później prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził fakt, że Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na największą elektrownię jądrową w Europie, co może doprowadzić do wycieku promieniowania.

Misja MAEA, która odwiedziła elektrownię jądrową, nie wykryła jeszcze ładunków wybuchowych przy zbiorniku, ale stwierdziła, że elektrownia jest zaminowana wokół obwodu i w niektórych miejscach wewnątrz.

Według szefa Narodowej Policji Ukrainy, Ihora Klymenko, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozmieściło już sztaby operacyjne na wypadek możliwej eksplozji. Będą w nich pracowali energetycy, funkcjonariusze służb ratowniczych, policjanci i lekarze, którzy wyjaśnią obywatelom zasady zachowania w przypadku zagrożenia.

Minister zapowiedział również, że w najbliższych dniach odbędą się ćwiczenia z zamknięciem dróg i rozmieszczeniem punktów kontroli sanitarnej w celu sprawdzenia promieniowania.

?Cały sprzęt do pomiaru promieniowania, który posiadamy, jest skalibrowany i gotowy do pracy. Chcemy jednak ponownie zgrupować wszystkie służby, abyśmy mogli reagować na wszelkie wyzwania” – powiedział Klymenko.

Równolegle prowadzone są prace ze społeczeństwem. W przypadku ataku terrorystycznego w elektrowni jądrowej Zaporoże, Ukraińcom zaleca się pozostanie w domach przez około jeden dzień, co jest czasem potrzebnym do zmniejszenia tła promieniowania do minimum w przypadku wycieku niebezpiecznych substancji. Ponadto należy wyłączyć wentylację, klimatyzatory i grzejniki, a wszystkie otwory w budynkach należy uszczelnić szmatką lub taśmą zwilżoną wodą. W przypadku pogorszenia się sytuacji rozważona zostanie możliwość przeniesienia się do schronu lub ewakuacji.

Oddzielne zalecenia są przewidziane dla mieszkańców 50. kilometrowej najbardziej zagrożonej strefy, którą zamieszkuje około pół miliona osób. Według Klymenko, w przypadku ataku terrorystycznego zostanie im zapewniony odpowiedni transport w celu ewakuacji.

Ukraińców ostrzega się, aby nie podejmowali żadnych środków w celu zapobiegania chorobom wywołanym wyciekiem promieniowania. W końcu pogłoski o możliwym ataku terrorystycznym w ZEJ wywołały panikę wśród ludności – ludzie rzucili się do aptek, aby kupić jod i produkty na bazie jodu, powodując sztuczny niedobór. Jednak przyjmowanie jodu przed ekspozycją na promieniowanie jest nie tylko niepotrzebne, ale także szkodliwe dla zdrowia. Ministerstwo Zdrowia stale podkreśla, że profilaktyka jodowa jest użyteczna tylko po eksplozji i nie jest konieczne przyjmowanie jej zapobiegawczo.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Dan Meyers on Unsplash

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn