Ukraina o konferencji londyńskiej

22 czerwca 2023. W Londynie zakończyła się dwudniowa konferencja na temat odbudowy Ukrainy. Premier Denys Szmyhal podsumował wyniki konferencji, a inni członkowie rządu poinformowali, o czym rozmawiali w pod czas wydarzenia.

Według premiera konferencja przyniosła konkretne wyniki, które będą profitować dla odbudowy Ukrainy.

„Partnerzy ogłosili nowe środki finansowe: 50 mld EUR z UE jako nowy średnioterminowy instrument wsparcia; trzyletni program wsparcia o wartości 3 mld funtów z Wielkiej Brytanii; 1,76 mld USD w ramach umowy z Bankiem Światowym” – powiedział Szmyhal.

Ogłosił również, że zostanie utworzona koalicja przedsiębiorstw w celu inwestowania na Ukrainie – Ukraine Business Compact. Inicjatywa przyciągnęła już 400 międzynarodowych firm. Wraz z UE, Norwegią, Szwajcarią i EBOiR podpisaliśmy umowę o wspólnej pracy nad ubezpieczeniem od ryzyka wojennego” – powiedział premier.

Według Szmyhala, przy wsparciu swoich międzynarodowych partnerów, Ukraina rozpoczyna proces odbudowy, nie czekając na koniec wojny rozpętanej przez Rosję.

„Nie czekamy do końca wojny. Mamy pełne wsparcie proukraińskiej koalicji w tym zakresie. Tworzymy również koalicję odbudowy i mobilizujemy zasoby. Przygotowujemy i wdrażamy nowe projekty. Mamy architekturę odbudowy, która zapewni przejrzystość i odpowiedzialność” – powiedział premier. Jego zdaniem międzynarodowi partnerzy w pełni wspierają Ukrainę w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy kraju i są gotowi uczestniczyć w tym procesie.

W wystąpieniu na konferencji minister finansów Sergij Marczenko wskazał dwie ważne kwestie.

„Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest teraz potrzeba stworzenia sprzyjającego środowiska,  zarówno dla powrotu Ukraińców do domu, jak i rozwoju gospodarczego kraju. Szybka odbudowa powinna koncentrować się na zapewnieniu tych warunków. Najważniejsi są ludzie. I to dla nich musimy odbudować kraj, pracując razem” – powiedział minister.

Drugim priorytetem, jego zdaniem, jest aktywna mobilizacja środków na odbudowę i zaangażowanie społeczności międzynarodowej. Bardzo ważne jest zsynchronizować możliwości Ukrainy z zasobami przydzielonymi przez darczyńców. Według Marczenki, ta synchronizacja jest naszym kluczowym zadaniem na najbliższą przyszłość.

Ołeksandr Kubrakow, wicepremier ds. odbudowy Ukrainy, szef Ministerstwa Rozwoju Wspólnoty, Terytorium i Infrastruktury, przedstawił swoją wizję odbudowy Ukrainy. Przypomniał, że odbudowa rozpoczęła się niemal od pierwszych dni inwazji na pełną skalę – drogi, mosty, korytarze eksportowe. Są to priorytety dla przetrwania gospodarczego i zdolności obronnych. Od początku 2023 r. Ministerstwo zajęło się infrastrukturą społeczną i krytyczną, mieszkalnictwem, energetyką, instytucjami medycznymi i edukacyjnymi.

Kubrakow starał się znaleźć odpowiedź na pytanie, co można zrobić, aby przyspieszyć odbudowę Ukrainy. „Przede wszystkim chodzi o poprawę zarządzania odbudową, o usprawnienie i uproszczenie wszystkich procedur odbudowy, harmonizację ukraińskiego systemu zamówień publicznych z międzynarodowymi standardami, poprawę współpracy z partnerami międzynarodowymi i wymianę doświadczeń. Tutaj potrzebujemy wsparcia naszych międzynarodowych partnerów. Zarówno wsparcia finansowego, eksperckiego, jak i technicznego” – powiedział wicepremier.

Uważa on również, że wsparcie międzynarodowych partnerów w wywieraniu presji na Rosję jest kluczowe, szczególnie w przeciwdziałaniu rosyjskiemu sabotażowi Inicjatywy Zbożowej i ich ukierunkowanej strategii niszczenia ukraińskiego systemu energetycznego. Kolejną kwestią jest wsparcie Ukrainy w radzeniu sobie z następstwami eksplozji elektrowni wodnej w Kachowce, która spowodowała, że ponad milion ludzi straciło stabilny i stały dostęp do wody pitnej.

Według Kubrakowa, Ukraina musi przyciągnąć międzynarodowy biznes i kapitał zagraniczny. W szczególności do projektów koncesyjnych w portach Morza Czarnego, a także projektów partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie budowy szpitali, mieszkań socjalnych i infrastruktury krytycznej.

Oksana Zholnovych, ministra polityki społecznej, uważa, że kluczowe dla rozwoju Ukrainy są inwestycje w odbudowę kapitału ludzkiego. Dlatego podczas konferencji omówiono najlepsze sposoby na stworzenie warunków, które sprawią, że każdy Ukrainiec będzie chciał wrócić do domu, urodzić i wychować tu swoje dzieci. Oksana Zholnovych powiedziała, że Ukraina staje się krajem z najlepszymi cyfrowymi rozwiązaniami społecznymi, w którym prawie wszystkie usługi będą miały wsparcie online, a usługi społeczne będą wysokiej jakości i przystępne cenowo. Ponadto Ukraina wprowadza nowy system wsparcia społecznego i usług, które pomogą ludziom przezwyciężyć trudne okoliczności życiowe i stać się niezależnymi ekonomicznie. Stworzony zostanie rynek usług społecznych, który przyciągnie zarówno ukraińskie, jak i międzynarodowe firmy.

„Obecnie stoimy przed ogromną liczbą niezwykłych wyzwań – wyzwań, które nie istnieją nigdzie indziej na świecie. Ale przekształcamy te wyzwania w nasze zalety, tak aby każde z nich stało się naszą siłą. Mamy bardzo jasny cel: każda osoba w naszym kraju jest ważna i musi stać się częścią odbudowy silnej i zdolnej Ukrainy– podsumowała szefowa Ministerstwa Polityki Społecznej.

Wiktoria Czyrwa

Foto:  Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Sergiy Yevtushenko

 

Facebook
Twitter
LinkedIn