Diia na straży własności

20 czerwca 2023. Diia ma nową usługę: można teraz zarejestrować prawa własności do mieszkań w budowie- ogłosiło Ministerstwo Cyfryzacji Ukrainy. Stworzy to elektroniczny mechanizm ochrony inwestorów mieszkaniowych.

Wcześniej obywatele, którzy ryzykowali inwestowanie w mieszkania na etapie budowy, praktycznie nie mieli pewności, czy zostaną jego właścicielami. Zawierali  przedwstępną umowę kupna-sprzedaży nieruchomości lub list intencyjny z deweloperami. Dokumenty te nie dawały prawa własności, dopóki nieruchomość nie została oddana do użytku, co pozwalało pozbawionym skrupułów sprzedawcom na oszustwa, na przykład sprzedając to samo mieszkanie kilku osobom jednocześnie.

„Ukraińcy otrzymują państwową ochronę swoich inwestycji budowlanych. Jeszcze przed oddaniem obiektu do użytku można zarejestrować swoje prawa własności do mieszkania. Pozwoli to chronić obywateli przed możliwymi schematami korupcyjnymi i oszustwami związanymi z zakupem mieszkań” – poinformowało Ministerstwo Transformacji Cyfrowej.

Resort zauważa, że w ramach nowego mechanizmu deweloperzy mogą ubiegać się o rejestrację praw własności do budowanych obiektów za pośrednictwem Jednolitego Państwowego Systemu Elektronicznego w dziedzinie budownictwa, a następnie przenieść te prawa na nabywców. Wszystkie dane będą przechowywane w tym ujednoliconym systemie elektronicznym.

Według Ministerstwa Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury, po zarejestrowaniu przez nabywcę praw własności do przyszłego mieszkania, deweloper nie może zmienić parametrów technicznych mieszkania bez zgody właściciela. Jest to dodatkowa zaleta tej usługi.

Jest też dobra wiadomość dla przedsiębiorców: Diia rozpoczęła beta testy usługi automatycznego zamykania jednoosobowych działalności gospodarczych (FOP). Wcześniej platforma oferowała jedynie usługę otwierania FOP lub LLC ( spółka z o.o.). Od marca 2023 r. na portalu Diia otwarto już ponad 429 000 jednoosobowych firm i ponad 10 000 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Obecnie programiści Ministerstwa Transformacji Cyfrowej planują maksymalnie uprościć proces zamykania FOP. Wcześniej przedsiębiorca planujący to zrobić musiał udać się do urzędu skarbowego, wypełnić wniosek, który był następnie sprawdzany przez urzędnika państwowego. Komplikacja procesu zamykania jednoosobowej działalności gospodarczej stała się dla wielu przedsiębiorców przeszkodą w zarejestrowaniu się jako FOP. Problem ten zostanie teraz usunięty, co powinno doprowadzić do wzrostu liczby nowych indywidualnych przedsiębiorców.

Kolejną usługą, która wkrótce może być dostępna w Diia, jest zwrot środków deponentom upadłych banków. Ministerstwo Cyfryzacji podpisało memorandum z Funduszem Gwarantowania Depozytów, a prace nad nową aplikacją już się rozpoczęły. Aplikacja pozwoli użytkownikom ubiegać się o zwrot pieniędzy, sprawdzić kwotę płatności, wybrać istniejące konto lub otworzyć nowe w bankach-agentach Funduszu. Środki zostaną następnie przelane na to konto.

„Obecnie do zwrotu jest około 3,2 mld UAH, co oznacza 1,4 mln rachunków Ukraińców. Usługa Diia pomoże setkom tysięcy osób odzyskać pieniądze bez konieczności udawania się do banków. Kontynuujemy budowę najwygodniejszego państwa na świecie” – powiedział wicepremier Mychajło Fedorow.

Wiktoria Czyrwa

 

Facebook
Twitter
LinkedIn