Przedsiębiorcze Ukrainki ze wsparciem

8 maja 2023. Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza została partnerem programu dla Ukrainek w Polsce „Way to business”, organizowanego przez Fundację Microfinance Centre (MFC). W ramach projektu Izba będzie udzielała Ukrainkom bezpłatnych konsultacji w drodze do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej w Polsce.

Po 24 lutego 2022 r. Polska udzieliła ochrony tymczasowej dla ponad 3 mln obywateli Ukrainy, z których zdecydowana większość to kobiety mające pod opieką dzieci i osoby starsze — podaje UNHCR. Obecnie ponad 1,5 mln uchodźców z Ukrainy przebywa w Polsce na stałe.

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy otworzyła dla Ukraińców i Ukrainek możliwość prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, na skutek czego w Polsce powstało już ponad 16 tys. „polskich FOP-ów”. Niemniej jednak 40 proc. osób, które odważyły się na ten krok, twierdzi, że brak doświadczenia na polskim rynku jest główną przeszkodą w rozwoju biznesu. 

Ideą projektu „Way to business. Program dla Ukrainek w Polsce” jest umożliwienie Ukrainkom uzyskania niezależności finansowej, zbudowania własnej drogi do sukcesu poprzez przedsiębiorczość, a tym samym zwiększenie ich szans ekonomicznych i społecznych, a także dobrobytu.

Program rozpoczyna się w czerwcu 2023 roku i będzie trwał do końca pierwszej połowy 2024 roku. W ramach projektu organizator obejmie wsparciem łącznie 200 przedsiębiorczyń.

Przypomnijmy, że Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza od 5 lat prowadzi kampanię społeczną „Partnerstwo i Zatrudnienie”, w ramach której realizowany też będzie „Way to business. Program dla Ukrainek w Polsce”. Kampania skupia się na promocji dobrych praktyk w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce, wsparciu migrantów w integracji, ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy, a także projektowaniu korzystnych rozwiązań prawnych w zakresie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców.

Tetiana Gomon

Facebook
Twitter
LinkedIn