Czystylin: żelbetonowy Charków przyczółkiem nowej Ukrainy

23 lutego 2023. Podsumowując rok od rozpoczęcia rosyjskiej ofensywy na pełną skalę, wielu mieszkańców Charkowa odkryło swoje miasto na nowo, jest zaskoczonych i dumnych z rodzinnego miasta. Charków był postrzegany głównie jako ośrodek intelektualny, przemysłowy, studencki, ale w warunkach codziennego ostrzału i wyjazdu z metropolii setek tysięcy ludzi, kiedy przedsiębiorstwa przestały działać, a wszystkie żywe istoty zamarły, okazało się, że miasto frontowe ma również wyjątkowego ducha. Pojawił się niemal sakralny termin „żelbetonowy Charków”.

Dziesiątki tysięcy obywateli stało się wolontariuszami, samoorganizującymi się w różne grupy, poczuło się częścią wielkiej historii, która tworzy się na ich oczach. Wielu mieszkańców Charkowa świadomie przestawiło się na komunikację w życiu codziennym w języku ukraińskim, zaczęło pomagać armii w każdy możliwy sposób, zapisało się na kursy medyczne, zgromadziło się wokół wsparcia różnych inicjatyw publicznych i projektów humanitarnych. Nawet przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, które zawsze były krytykowane za słabe wyniki, zaczęły funkcjonować heroicznie i po ostrzale okupantów robiły niesamowite rzeczy. Artyści i biznesmeni, pracownicy państwowi i taksówkarze, sprzedawcy i informatycy czuli się jak jeden organizm, który pracuje na wspólne zwycięstwo.

Miasto doznało poważnych zniszczeń. 150 tysięcy mieszkańców Charkowa zostało bez dachu nad głową, infrastruktura jest poważnie uszkodzona, ludziom brakuje funduszy, siły, doświadczają chronicznego zmęczenia. Straty, według wstępnych danych z biura burmistrza, szacuje się na 9 miliardów dolarów, ale bezcenne doświadczenie solidarności, patriotyzmu, wiary w swój naród, wdzięczność i bohaterstwo – wszystko to nie może być porównywane z niczym innym.

Po roku wielkiej wojny w Charkowie prawie wszyscy obywatele są pewni zwycięstwa i większość z nich robi wszystko, co możliwe, aby stało się to jak najszybciej. Pomysł filologa światowej sławy Jurija Szewelowa o „Piątym Charkowie”, który stanie się nowoczesnym europejskim miastem, został ponownie podniesiony na sztandary przez prozaika i poetę Serhija Żadana, , Muzeum Literackie i czołowych intelektualistów miasta.

Charków poczuł swoją autentyczność, hart ducha, kozackie korzenie i wielkość swego przykładu. Na pewno nie będzie taki sam jak wcześniej. Trudno powiedzieć, jaki los przygotowało frontowemu miastu jego sąsiedztwo. Obecnie na granicy z regionem Charkowa toczą się zacięte walki, a wróg próbuje przełamać obronę, ale wiara i wytrwałość, doświadczenie i odwaga, szczerość i niezniszczalność Miasta Bohaterów są kluczem do zwycięstwa.

Charków żelbetonowy. Przetrwa, pokona wszystko i stanie się przyczółkiem nowej, nowoczesnej Ukrainy.

Zasłużony Dziennikarz Ukrainy, działacz społeczny Wołodymyr Czystylin, Charków
Na fotografii od lewej: autor tekstu, pisarz Serhij Żadan, Vasyl Riabko- frontman kapeli PAPA CARLO.

Facebook
Twitter
LinkedIn