Komisja Europejska, BGK, KredoBank dla Ukrainy

28 stycznia 2023. Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Banku Gospodarstwa Krajowego i KredoBanku podpisali 26 stycznia w Warszawie umowy, które zapewnią kolejną pomoc dla walczącej Ukrainy. Tym razem wsparcie będą mogli otrzymać ukraińscy przedsiębiorcy – również ci, którzy prowadzą działalność blisko obszarów, na których trwają walki.

Trójstronna współpraca polega na tym, że KE przeznacza 10 mln EUR na zabezpieczenie przez BGK akcji kredytowej KredoBanku dla firm działających na terenie Ukrainy. Działanie umożliwi dostęp do finansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – głównie w sektorze rolnym, przemyśle i produkcji rolno-spożywczej. To mechanizm gwarancyjny podobny do tego, który BGK opracował dla polskich przedsiębiorstw 10 lat temu. Pierwszy etap projektu zakłada 10 mln EUR pomocy w formie gwarancji zabezpieczających kredyt – natomiast całkowita wartość programu wyniesie do 20 mln EUR.

,,Odporność gospodarcza Ukrainy i jej przyszłe ożywienie będą również zależeć od jej sektora prywatnego. Ten instrument podziału ryzyka, który uruchamiamy dzisiaj wraz z naszymi partnerami z BGK i KredoBanku ułatwi dostęp do finansowania dla ukraińskiego biznesu, zwłaszcza w regionach głęboko dotkniętych wojną oraz w kluczowych sektorach, takich jak rolnictwo i produkcja. Pozwoli to utrzymać ukraińskim firmom działalność biznesową pomimo wojny. To działanie jest także świadectwem niesłabnącego wsparcia UE dla Ukrainy (blisko 49 mld EUR środków zaangażowanych od początku wojny)” – powiedział podczas ceremonii podpisania zastępca Dyrektora Generalnego ds. Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji ws. Rozszerzenia (DG NEAR) – Maciej Popowski.

Współpraca BGK i Komisji Europejskiej dotycząca pomocy Ukrainie do tej pory osiągnęła wartość 25 mln EUR. Pieniądze pochodzą z  funduszy europejskich przeznaczonych na Partnerstwo Wschodnie, które przekazano na pomoc humanitarną. Teraz przyszedł czas na wsparcie ukraińskich przedsiębiorstw. Przynajmniej 35 proc. udzielonych kredytów powinno trafić do przedsiębiorstw z sektora rolnego i przetwórstwa. Aż 50 proc. wsparcia powinno zostać rozlokowane w tzw. czerwonych i żółtych strefach (tj. w pobliżu strefy wojennej).

BGK zagwarantuje spłatę kredytów, których udzieli działający na Ukrainie KredoBank z centralą we Lwowie. Jego właścicielem jest PKO Bank Polski.

,,Wygenerowane dzięki gwarancjom kredyty pozwolą przedsiębiorcom zachować płynność finansową, utrzymać zatrudnienie i pobudzić lub przyciągnąć inwestycje. Jak informuje Ministerstwo Gospodarki Ukrainy, co roku Ukraina będzie potrzebować inwestycji w wysokości 70 – 80 mld dolarów. Dlatego wsparcie Komisji Europejskiej i BGK dla KredoBanku, w postaci 10 mln EUR maksymalnego limitu pokrycia strat w przypadku niespłacania kredytów, to znacząca pomoc dla ukraińskiej gospodarki. Skuteczne wykorzystanie tego limitu da szansę jego zwiększenia o kolejne 10 mln EUR. Obecnie jest niewiele ukraińskich banków, które mogłyby wziąć na siebie rolę banków przepływowych. Będący częścią Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego KredoBank, ma na tym polu unikalną pozycję i mam nadzieję, że to dopiero początek współpracy”– mówi Jacek Szugajew, prezes KredoBanku.

Na podstawie: https://www.bgk.pl/aktualnosc/we-wspolpracy-sila-komisja-europejska-bank-gospodarstwa-krajowego-i-kredobank-beda-dzialac-razem-dla-ukrainy/

Facebook
Twitter
LinkedIn