Generatory od rescEU

26 stycznia 2023. Komisarz Unii Europejskiej ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič i premier Mateusz Morawiecki odwiedzili składnicę Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej. Składnica stała się nowym hubem pomocowym rescEU. To centrum logistyczne, dostarczające Ukrainie awaryjną pomoc energetyczną.

Unijny hub, położony w Polsce, umożliwi partnerom międzynarodowym i sektorowi prywatnemu pomoc w przekazywaniu darowizn, a jednocześnie w pełni sfinansuje transport dostaw z hubu na Ukrainę.

Ponadto Komisja przyznała Polsce 114 mln EUR na zakup generatorów, które mają być częścią rezerwy energetycznej rescEU. W tej rezerwy do Ukrainy trafi 1000 generatorów, które będą uzupełnieniem poprzedniej transzy pomocy, liczącej 1 400 generatorów, przekazanych w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Do tej pory, w ramach Mechanizmu dostarczono ponad 80 000 ton pomocy rzeczowej, w tym karetki pogotowia, autobusy szkolne, wozy strażackie, mobilne szpitale, artykuły żywnościowe i leki.

Na podstawie: https://civil-protection-humanitarian-aid.ec.europa.eu/news-stories/news/eu-opens-new-resceu-energy-hub-poland-2023-01-26_en

Facebook
Twitter
LinkedIn