Nowa agencja do odbudowy Ukrainy

16 stycznia 2023. Gabinet Ministrów utworzył nową agencję na bazie Państwowej Agencji Projektów Infrastrukturalnych i Państwowej Agencji Autostrad. Nowa struktura będzie nosiła nazwę Państwowej Agencji Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy.

Premier Denys Szmyhal wyjaśnił, że nowy urząd powstał w celu optymalizacji procesów pracy przy odbudowie kraju. Podkreślił, że realizacja planu wielkiej odbudowy Agencja stanie się ważnym elementem współpracy z UE.

W przededniu decyzji o powołaniu Agencji premier wraz z ekipą rządową odwiedzili Irpień i zapowiedzieli uruchomienie programu „Odbudowa Ukrainy” w ramach platformy United24. Celem programu będzie odbudowa prawie dwudziestu budynków mieszkalnych w Irpieniu, Borodziance, Hostomelu, wsiach Buzowa i Mila. Te jednostki administracyjne w obwodzie kijowskim najbardziej ucierpiały w wyniku rosyjskiej inwazji.

Według danych Ministerstwa Infrastruktury jesienią 2022 roku w uszkodzonych lub zniszczonych mieszkaniach mieszkało ponad 2,4 mln Ukraińców. W samym Irpieniu uszkodzonych zostało 10 596 budynków, czyli prawie połowa miasta. Platforma RebuildUA szacuje szkody w zasobach mieszkaniowych – budynkach wielomieszkaniowych i prywatnych – na 17,7 mld UAH. Jedna dziesiąta wieżowców, w których mieszkało ponad 3600 osób, została całkowicie zniszczona. 60 wieżowców i 620 prywatnych domów w Irpieniu zniszczono w stopniu, który uniemożliwia odbudowę.

Rozpoczęcie szeroko zakrojonych prac nad odbudową mieszkań w całej Ukrainie zależy od powodzenia projektu pilotażowego. Szef rządu jest przekonany, że utworzenie tej agencji pozwoli zoptymalizować procesy, uniknąć chaosu w planowaniu i realizacji odbudowy zniszczonych wojną osiedli.

Skąd będą  środki na takie projekty? Rząd twierdzi, że obecnie istnieją cztery kluczowe źródła finansowania odbudowy mieszkalnictwa. Są to skonfiskowane rosyjskie aktywa, środki z budżetu państwa, pieniądze od międzynarodowych partnerów oraz środki od darczyńców, które zostały zebrane na platformie United24.

„Wiemy już, skąd weźmiemy 110 miliardów UAH na odbudowę w tym roku. Jednocześnie spodziewamy się, że uda nam się zgromadzić 6 razy więcej środków, aby w 2023 roku odbudować jak najwięcej infrastruktury i mieszkań Ukraińców” – zapewnił Denys Szmyhal.

W ramach tego programu powstanie elektroniczny system odbudowy, a każdy zniszczony dom będzie miał osobną stronę na platformie UNITED24 z informacjami o darowiznach i postępie odbudowy.

Ołeksandr Kubrakow, wicepremier ds. odbudowy Ukrainy, który do listopada 2019 r. pełnił funkcję szefa Ukrawtodoru, określił decyzję rządu jako pozytywną i słuszną.

Eksperci generalnie popierają powołanie nowej agencji. Państwowa Agencja Projektów Infrastrukturalnych tradycyjnie wykonywała podobne zadania, realizowała projekty angażujące nie tylko środki budżetowe, ale także zewnętrzne. Z kolei Ukrawtodor, który specjalizował się głównie w infrastrukturze drogowej, w ciągu trzech lat przedwojennych też osiągnął znakomite wyniki.

Dlatego połączenie dwóch sprawdzonych struktur powinno działać na rzecz jak najszybszej odbudowy Ukrainy.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Julia Rekamie on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn