20 najbogatszych Ukraińców 2022 roku

28 grudnia 2022. Ukraiński Forbes opublikował ranking najbogatszych Ukraińców w 2022 roku. W publikacji odnotowano, że fortuny dwudziestu najbogatszych ukraińskich biznesmenów z powodu wojny spadły o ponad 20 mld USD do 22,5 mld USD.

A oto wyniki.

Na 1. miejscu, podobnie jak w latach ubiegłych, jest właściciel firmy SCM Rinat Achmetow. Przed wojną miał majątek o wartości 13,7 mld USD, ale pod koniec jego wartość spadła do 4,4 mld USD. Nic dziwnego, ponieważ przez wojnę najbardziej ucierpiał biznes Achmetowa – jego majątek metalurgiczny, energetyczny i rolniczy uległy znacznemu uszkodzeniu lub zniszczeniu. W Mariupolu zniszczono główne przedsiębiorstwa Achmetowa – „Azowstal” i MMK im Iljicza, a zakłady metalurgiczne w rejonie Zaporoża i Dniepropietrowska nie pracują na pełnych obrotach.

Maksym Lytvyn i Oleksiy Shevchenko, współwłaściciele firmy informatycznej Grammarly, zajęli 2. i 3. miejsce. W lutym ich majątek wynosił 4 mld USD, ale pod koniec roku spadł do 2,3 mld USD. Zaczynając jako startup, Grammarly stało się jedną z najcenniejszych prywatnych firm technologicznych w Stanach Zjednoczonych, wycenioną na 13 miliardów dolarów.

Forbes zauważa, że ​​po raz pierwszy w pierwszej trójce znaleźli się nie przedstawiciele gospodarki surowcowej, ale globalna informatyczna produktowa firma.

Na 4 miejscu jest Wiktor Pinczuk, właściciel grupy „Interpipe”. W przeciwieństwie do swoich „kolegów” nie stracił wiele – z 2,6 mld USD w lutym zostało mu 2,2 mld USD. Eksperci zwracają uwagę, że choć fabryki grupy w Dnieprze i regionie pracują na połowie swoich przedwojennych mocy, to zniesienie kwot eksportowych w UE i USA pomaga Interpipe utrzymać się na powierzchni. Dwie trzecie majątku Pinczuka stanowią zagraniczne nieruchomości i gotówka.

Na 5. miejscu znalazł się biznesmen-skandalista, właściciel firmy metalurgicznej Ferrexpo Konstantyn Żewago, który w czasie wojny stracił 700 mln USD (z 2,1 mld do 1,4 mld). Co więcej: dzisiaj wyszło na jaw, że również stracił wolność – Żewago został właśnie aresztowany w elitarnym francuskim kurorcie Courchavel. W 2019 roku został umieszczony na międzynarodowej liście poszukiwanych w sprawie defraudacji i legalizacji 2,5 mld UAH za pośrednictwem banku „Finanse i Kredyt”, który należał do biznesmena i zbankrutował w 2015 roku.

Kto jest na dalszych pozycjach listy 20. najbogatszych Ukraińców? Najpierw podajemy wartość majątku pod koniec 2022, następnie wycenę sprzed wojny, z lutego 2022 roku.

 • 6. miejsce – Oleksandr i Galyna Hereha (“Epicentr K”) – 1,2 mld USD w grudniu wobec 1,8 mld USD w lutym 2022 roku.
 • 7. miejsce – Vlad Yatsenko (Revolut) – w przeciwieństwie do innych nie stracił majątku i ma stabilnie 1,1 mld USD.
 • 8. miejsce – Vadym Novinsky (“Smart-Holding”) – 1 mld USD w grudniu wobec 3,5 mld USD w lutym.
 • 9. miejsce – Gennadiy Bogolyubov (grupa „Privat”) – 1 mld USD w porównaniu do 2 mld USD.
 • 10. miejsce – Serhij Tihipko (TAS Group, Universal Bank) – 870 mln USD wobec 1,5 mld USD.
 • Na 11. miejscu uplasował się Max Polyakov (Noosphere Ventures), którego majątek wynosi obecnie 800 milionów dolarów.
 • 12. miejsce – Petro Poroszenko (ROSHEN) – 730 mln USD wobec 1,6 mld USD.
 • 13. miejsce – Yuriy Kosyuk (MHP) – 520 mln USD wobec 780 mln USD.
 • 14. miejsce – Mykoła Zlochevskyi (Burisma) – 500 mln USD przeciwko 540 mln USD.
 • 15. miejsce – Witalij Chomutynnik (“Ukrnaftoburinnia”) wzbogacił się nawet podczas wojny – ma 490 mln USD w porównaniu z 465 mln USD w lutym.
 • 16. miejsce – Andrii Verevskyi (Kernel) – 400 mln USD wobec 520 mln USD.
 • 17. miejsce – Taras Kytsmey (SoftServe) – również powiększył swoją fortunę ze 190 mld USD do 360 mln USD.
 • 18. miejsce – Stepan Chernovetskyi (CIG) – 350 mln USD wobec 545 mln USD.
 • 19. miejsce – Oleksandr Yaroslavskyi (DCH) – 340 mln USD wobec 1 mld USD
 • 20. miejsce – Oleksandr Konotopskyi (Ajax Systems) – 320 mln USD wobec 340 mln USD.

Forbes przeanalizował także tych bogatych Ukraińców, którzy najprawdopodobniej nie znaleźliby się na tradycyjnej liście najbogatszych, nawet gdyby została sporządzona. Głównymi przyczynami są utrata obywatelstwa, problemy w biznesie i postępowanie karne pod poważnymi zarzutami. Ihor Kołomojski (grupa Privat) i Wadym Jermołajew (korporacja Alef) utracili obywatelstwo, Wiaczesław Bogusłajew (Motor Sicz) i Wiktor Medwedczuk zostali oskarżeni o zdradę. A właściciel giełdy kryptowalut Mykoła Udyanskij, rosyjski biznesmen Kostiantyn Hrygoryszyn i Iwan Fursin (Sky Mall) mają problemy z biznesem z różnych powodów.

W publikacji odnotowano kilka nowych twarzy, które nie trafiły jeszcze na listę najbogatszych Ukraińców, ale mają wszelkie szanse, aby się tam dostać. Wśród nich jest wielu przedstawicieli sfery fintech, w szczególności współzałożyciel Fintech Band Dmytro Dubilet, współzałożyciele SoftServe Taras Vervega, Yuriy Vasylyk i Oleg Denys, a także starszy syn Rinata Achmetowa, Damir Achmetow, który jest członkiem rad nadzorczych spółek należących ojcu Metinvest i DTEK.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn