Energia dla elewatorów

22 grudnia 2022. Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności wraz z Bankiem Światowym przygotowuje program zwrotu kosztów instalacji generatorów lub kotłów na paliwo stałe w elewatorach.

Jak podaje agencja Ukrinform, minister Mykoła Solski zapowiedział, że program wystartuje po 1 stycznia 2023 roku. Zakłada się zwrot wydatków na instalację generatorów prądu lub kotłów ciepła na paliwo stałe w elewatorach. Jak wiadomo przechowywanie zbóż wymaga utrzymywania odpowiedniej wilgotności i temperatury, co jest trudne w czasie rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Wielu przedsiębiorców postanowiło zainwestować we własne źródła ciepła. W programie można wziąć udział za pośrednictwem Państwowego Rejestru Rolnego.

Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe zwróciło się do Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności z prośbą o włączenie elewatorów do grupy biznesowej produkującej produkty krytyczne, chronionej w czasie przerw w dostawach prądu.  

Premier Ukrainy Denis Szmygal polecił opracować priorytety dostaw energii elektrycznej.

  • Pierwszym priorytetem jest infrastruktura krytyczna, w szczególności zakłady zaopatrzenia w wodę i ciepło oraz szpitale.
  • Drugim priorytetem są obiekty kompleksu wojskowo-przemysłowego, które działają na rzecz obrony państwa.
  • Trzecim priorytetem jest przedsiębiorstwo produkujące towary i produkty o znaczeniu krytycznym, w szczególności piekarnie i mleczarnie.

(Red.)

 

Facebook
Twitter
LinkedIn