Szymczycha w Super Expressie

13 grudnia 2022. Koszt odbudowy Ukrainy szacowany jest samych Ukraińców (konferencja w Lugano) na 750 mld dolarów. Szacuje się, że na skutek sankcji zajęto na Zachodzie środki banków rosyjskich i majątek rosyjskich oligarchów o wartości 350 mld dolarów.

Pozostaje kwestią otwartą czy ta kwota może być przeznaczona wprost na odbudowę Ukrainy czy też na reparacje wojenne – mówił Dariusz Szymczycha, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej w rozmowie z Hubertem Biskupskim, zastępcą redaktora naczelnego Super Ekspresu.

Szymczycha podkreślił, że odbudowa ma się odbywać w zgodzie z wyższymi standardami m.in. klimatycznymi, jak również zgodnie z ukraińskim prawem budowalnym, który przewiduje np. niższe budynki z odpowiednim podpiwniczeniem, który może skutecznie służyć jako schron. 

Unia Europejska obiecuje pomoc w odbudowie Ukrainy.

-Myślę, że Komisja Europejska zastosuje podobny mechanizm finansowania odbudowy Ukrainy, jak w przypadku środków z KPO, to znaczy wyemituje obligacje, które za 20-30 lat będą wykupywane przez UE. Znając sposób działania Unii Europejskiej pieniądze będą adresowane pod konkretne projekty i adresowane do konkretnych odbiorców. Część środków może przeznaczyć na współpracę z ukraińskimi samorządami terytorialnymi, które będą przygotowywały lokalne programy odbudowy infrastruktury mieszkaniowej, drogowej – mówił Szymczycha.

Więcej: https://superbiz.se.pl/wiadomosci/miliardy-na-odbudowe-ukrainy-czy-polska-sie-dorzuci-aa-FWbb-HXTp-tSjD.html#source=mail

Facebook
Twitter
LinkedIn