Biznes na barkach kobiet  

19 listopada 2022. Podczas wojny ukraińskie kobiety zarejestrowały prawie połowę nowo powołanych FOP-ów (Фізична особа — підприємець, osoba fizyczna- przedsiębiorca).  Kobiety są też dyrektorami w ponad jednej czwartej firm, założonych po rozpoczęciu wojny.

Takie zestawienie przedstawił ukraiński portal analityczny Opendatabot.

  • Od 24 lutego w Ukrainie zarejestrowano 21 876 firm. W 28 proc. nowo zarejestrowanych firm dyrektorami są kobiety.

Największa liczba kobiet kieruje przedsiębiorstwami w obwodach: donieckim, chersońskim, ługańskim- czyli na terenach znajdujących się w strefie działań wojennych.

  • Podczas wojny kobiety otworzyły 84 916 nowych FOP-ów, co stanowi 48 proc. nowych rejestracji. Większość FOP-ów kobiety zarejestrowały w obwodach chmielnickim, ługańskim, donieckim: najmniej – w obwodach kijowskim, tarnopolskim i charkowskim.

Opendatabot podał, że od początku rosyjskiej agresji w Ukrainie otwarto nowych 21 876 firm i zarejestrowano 177 375 FOP-ów.

Powoływanie nowych firm i rejestrowanie FOP-ów jest wyrazem zaradności i przedsiębiorczości Ukraińców. Musimy jednak pamiętać, że agresja rosyjska przyniosła wielkie zniszczenia, także w majątku trwałym, przerwała działalność blisko połowy firm, skutkującą bezrobociem, wymusiła relokację przedsiębiorstw i milionów Ukraińców na zachód kraju.

(Red.)
Photo by Adam Winger on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn