Nowy szef banku centralnego

9 października 2022.  Były szef państwowego Oszczadbanku Andrij Pyszny został nowym Gubernatorem Narodowego Banku Ukrainy. 7 października jego kandydaturę poparło 290 deputowanych, zaś prezydent Ukrainy podpisał nominację.

Według relacji deputowanych, Pyszny wyraził poparcie dla  stopy dyskontowej na poziomie 25 proc. jako „nadal adekwatnej i odpowiadającej obecnym realiom gospodarczym”. Podczas swojego wystąpienia w Radzie Najwyższej zaznaczył, że Ukraina potrzebuje współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, aby pozyskać środki od międzynarodowych partnerów na pokrycie deficytu budżetowego w wysokości ponad 30 mld dolarów rocznie.

Komentatorzy przypominają, że Pyszny był współpracownikiem  Arsenija Jaceniuka, premiera Ukrainy w latach 2014-2016. Obecnie utożsamiany jest z najbliższym współpracownikiem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, szefem Biura Prezydenta, Andrijem Jermakiem.

Nowy szef NBU ma 16. letnie doświadczenie w sektorze bankowym. Od marca 2014 roku do listopada 2020 był prezesem zarządu OszczadbankSA. Podczas jego pracy w  banku miało miejsce jedno z najbardziej głośnych zwycięstw Ukrainy w międzynarodowym arbitrażu z Rosją – w sprawie aktywów Oszczadbanku na okupowanym na Krymie uzyskano odszkodowanie w wysokości 1,3 miliarda dolarów.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn