Obligacje wojskowe i kredyt hipoteczny w Diia

4 października 2022. Usługa  cyfrowa Diia została ponownie zaktualizowana: teraz można jej używać do kupowania obligacji wojskowych. A później planowane jest udzielanie preferencyjnego kredytu hipotecznego.

Zakup obligacji wojskowych zaprezentował wicepremier, minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

„Od 3 lat sprawiamy, że komunikacja między Ukraińcami a państwem jest prosta, wygodna i szybka. Teraz dajemy ludziom możliwość równie łatwego i wygodnego pomagania państwu w niezwykle trudnych czasach poprzez zakup obligacji wojskowych poprzez Diia. Te obligacje wspierają Siły Zbrojne Ukrainy, które niszczą wroga i wyzwalają miasta. To jest twój wkład na rzecz zwycięstwa” – zauważył Fedorow.

Koszt jednej obligacji wojskowej wynosi od 900 UAH. Ciekawostka: ich nazwy pochodzą od czasowo okupowanych miast i terytoriów – Chersoń, Melitopol, Mariupol, Krym, itd. W aplikacji dostępne są obecnie obligacje różnych kategorii i różnią się one terminami płatności – do 1,5 roku oraz oprocentowaniem – od 11 do 16 proc. w skali roku. Obligacje można kupić za pomocą jednego z partnerów – banków i licencjonowanych brokerów.

Wcześniej w Diia znalazło się 10 nowych produktów cyfrowych. Wśród kluczowych jest np. „sharing samochodowy”. Dzięki tej usłudze można udostępnić innej osobie paszport techniczny samochodu, aby mogła korzystać z naszego pojazdu. Można również wypełnić umowę ubezpieczenia za pośrednictwem Diia i nie ma potrzeby ręcznego wprowadzania danych osobowych, co często powoduje błędy. Wystarczy udostępnić kopię dokumentu, aby przyspieszyć proces zakupu polisy ubezpieczeniowej.

Diia czeka czasem na zmiany w ustawodawstwie. Za pośrednictwem Diia rodzice mogą również wydać zgodę na wyjazd dzieci za granicę. Wcześniej trzeba było spędzić kilka godzin, jeśli nie dni, i być fizycznie obecnym podczas rejestracji. Od teraz, poprzez Diia można wydać to pozwolenie za pomocą kilku kliknięć i za darmo. Informacje automatycznie trafią do bazy straży granicznej. Jednak, aby ta usługa działała, wymagane jest przyjęcie odpowiedniej ustawy przez Radę Najwyższą.

To samo dotyczy innego produktu cyfrowego – odprawy celnej samochodu. Jak tylko deputowani zezwolą na odprawę online, w ciągu kilku dni pojawi się ona w Diia, bo według ministra Fiodorowa produkt jest już gotowy w 90 proc.

Kolejną usługą, na którą czekają Ukraińcy, jest udzielenie preferencyjnego kredytu hipotecznego. Uruchomienie produktu planowane jest w październiku.

„Ludzie nie będą musieli zabierać żadnych dokumentów, chodzić do banku ani do kogoś dzwonić. Wystarczy po prostu skorzystać z Diia i podać minimalną ilość informacji, która jest automatycznie przekazywana do banków. Następnie otrzymasz powiadomienie, gdzie i na jaką kwotę masz gwarancję instytucji finansowej na uzyskanie kredytu mieszkaniowego. Dzięki temu dokumentowi możesz bezpiecznie skontaktować się z programistą i mieć pewność, że nie będzie odmowy” – powiedział Fedorow.

Początkowo kredyty hipoteczne na poziomie 3 proc.  będą dostępne dla kilku kategorii obywateli Ukrainy – w szczególności dla personelu wojskowego, funkcjonariuszy organów ścigania, lekarzy, nauczycieli i naukowców. Na początku 2023 r. wszyscy Ukraińcy będą mogli otrzymać kredyt mieszkaniowy na poziomie 7 proc.

Warto przypomnieć, że Ukraińcy przebywający obecnie w Polsce również mogą korzystać z Diia. Jeszcze latem usługa umożliwiła obywatelom Ukrainy przebywającym za granicą posługiwanie się ukraińskimi dokumentami, w szczególności prawem jazdy i paszportem technicznym. Stało się to możliwe dzięki uruchomieniu wymiany dokumentów między ukraińskim portalem Diia a polskim mObywatelem.

„Od początku wojny na pełną skalę miliony Ukraińców w Polsce korzysta z cyfrowej wersji Diia.pl w aplikacji mObywatel. Pod koniec lipca Diia.pl uzyskała oficjalny status cyfrowego zezwolenia na pobyt. Teraz istnieje możliwość udostępniania dokumentów między paśstwami. Przed nami jeszcze więcej wspólnych projektów” – obiecał Mychajło Fedorow.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Kostiantyn Li on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn