EBI dla MŚP

15 września 2022. W najbliższych tygodniach Ukrainę odwiedzi misja Europejskiego Banku Inwestycyjnego, która podejmie kwestię pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Poinformowała o tym służba prasowa rządu po rozmowie premiera Denisa Szmyhala z prezesem EBI Wernerem Hoyerem. Szmyhal zaakcentował, że szybki proces eurointegracji Ukrainy poprawi współpracę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Potrzebne jest wsparcie EBI dla projektów odbudowy, modernizacji i reform w Ukrainie. Premier dodał, że niektóre obiekty infrastrukturalne trzeba odbudować już teraz, na co Ukraina potrzebuje w tym roku 3,4 mld USD.

Ukraina liczy, że Europejski Bank Inwestycyjny włączy się w finansowanie odbudowy Ukrainy, a także w państwowy program grantowego wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw.

„Państwo rozumie, że duże przedsiębiorstwa są zagrożone ostrzałem ze strony Rosji. Niektóre z nich mają już uszkodzoną lub zniszczoną infrastrukturę, pozostawiając wiele osób bez pracy. Naszym celem jest więc szybkie stworzenie wielu miejsc pracy i widzimy realizację tego zadania w rozwoju i tworzeniu mikro, małych i średnich firm”- powiedział Szmyhal.

Podczas tej rozmowy Hoyer zadeklarował wysłanie kolejnej misji EBI do Ukrainy. Jej zadaniem będzie wypracowanie modelu wsparcia dla MŚP.

  • 14 września 2022 roku, Europejski Bank Inwestycyjny, który jest bankiem Unii Europejskiej, wypłacił pierwsza transzę pomocy w wysokości 500 mln EUR z pakietu Ukraine Solidarity Urgent Response , wspieranego gwarancją UE. Pomoże ona ukraińskiemu rządowi pokryć priorytetowe krótkoterminowe potrzeby finansowe, zapewnić pilne naprawy uszkodzonych dróg, mostów i infrastruktury kolejowej. Będzie również wspierać strategiczne spółki państwowe – Ukrawtodor i Ukrzaliznycię.

Pakiet wsparcia o wartości 1,59 mld EUR składa się z dwóch bloków interwencji:

  • pierwszy w kwocie 1,05 mld EUR służy natychmiastowej pomocy, z czego wypłacone zostało właśnie pół miliarda EUR, kolejne płatności zaplanowano na najbliższe dni;
  • drugi blok ma wartość 540 mln EUR i będzie przeznaczony na wznowienie finansowanych przez EBI projektów w Ukrainie.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn