Polacy na YES

13 września 2022. W dniach 9 – 10 września Prezydent RP w latach 1995-2005 Aleksander Kwaśniewski, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marek Siwiec i posłowie Marek Rutka oraz Maciej Kopiec wzięli udział w 17 YES  (Yalta European Strategy) Annual Meeting w Kijowie.

Podczas YES Annual Meeting premier Polski Mateusz Morawiecki oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zawarli porozumienie o dostarczeniu do Polski 100 tysięcy ton węgla.

– Każda tona węgla dla Polski jest bardzo ważna, ale trzeba jasno powiedzieć, że te 100 tysięcy ton węgla to jest jedynie wartość symboliczna – stwierdził pos. Rutka w czasie dzisiejszej konferencji prasowej. – Elektrociepłownia Siekierki w czasie zimy zużywa dziennie 10 tysięcy ton węgla – dodał.

– Apelujemy do premiera Morawieckiego o podjęcie rozmów ze stroną ukraińską, aby z tego kraju można było importować gaz – oświadczył poseł Marek Rutka podczas konferencji prasowej w Sejmie, podczas której relacjonował pracę Parlamentarnego Zespołu ds. Odbudowy Ukrainy.  W ocenie polityka Lewicy sytuacja energetyczna, jeżeli chodzi o gaz, w Ukrainie jest stabilna. Przed wojną większość zapotrzebowania tego kraju na ten surowiec była zaspokajana ze złóż krajowych, a z racji wojny zużycie gazu zostało ograniczone i jest on magazynowany w podziemnych zbiornikach.

– Są więc realne przesłanki do tego, aby eksport tego surowca do Polski oraz Unii Europejskiej uwolnić – oświadczył przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Odbudowy Ukrainy.

Kolejnym ważnym tematem poruszanym w Kijowie był udział polskich firm w odbudowie Ukrainy oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy firmami z obu krajów.

– W porozumieniu z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą w najbliższych dniach powstanie podstrona www pod adresem www.pol-ukr.com/odbudowa , na której znajdą się informacje, które mają pomóc polskim podmiotom, które chcą rozpocząć działalność w Ukrainie – poinformował pos. Marek Rutka. 

Polska udziela Ukrainie ogromnej pomocy humanitarnej.

– Osobiście brałem udział w wielu transportach, które dostarczyły pomoc wartą łącznie 1 mln euro, ale takie spotkania jak YES pomagają nam w tym, abyśmy robili to mądrze – mówił poseł Maciej Kopiec. Jak podkreślił sukcesy ukraińskiej armii nie oznaczają tego, iż należy przestać pomagać.

– Pomaganie Ukrainie dziś i w przyszłości to jest polska racja stanu. Stworzenie silnego sojuszu będzie korzystne dla obu naszych krajów, a nasze gospodarki mogą się uzupełniać, a polscy przedsiębiorcy będą mogli tam uzyskiwać zlecenia oraz przenosić dobre praktyki związane z funkcjonowaniem na rynku Unii Europejskiej – oświadczył poseł Marek Rutka.

Na podstawie informacji z www Klubu Poselskiego Lewicy

Facebook
Twitter
LinkedIn