List otwarty

24 sierpnia mija 31 lat od uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy i pół roku od agresji Rosji na Ukrainę.

W Dniu Niepodległości Ukrainy kierujemy do naszych ukraińskich sióstr i braci wyrazy solidarności i deklarację dalszego wsparcia. Jesteśmy z Wami! Łączymy się z Wami w chwilach radości i bólu. Wasz ból jest naszym  bólem. Doceniamy Waszą ofiarę, poświęcenie i ducha walki.

Ponad 100 lat temu Józef Piłsudski przekonywał, że nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy. Dziś trzeba dodać, że nie może być bezpiecznej Polski i Europy bez suwerennej, silnej Ukrainy.

Pochylamy czoła przez ofiarami tej wojny.

Oddajemy cześć bohaterskim obrońcom Ukrainy i Europy.

Wspieramy Was pomocą humanitarną i wszelką możliwą pomocą dla walczącej Ukrainy.

Podzielamy europejskie aspiracje narodu ukraińskiego i deklarujemy fachowe wsparcie na drodze do Unii Europejskiej.

Wspólnie rozwijamy polsko – ukraińskie relacje gospodarcze, tym ważniejsze dla kraju, którego infrastruktura, przedsiębiorczość i zasoby są niszczone  przez rosyjskiego agresora. Uważamy, że nadal konieczna jest poprawa warunków przekraczania granicy i tranzytu ukraińskich towarów. Opowiadamy się za uproszczeniem trybu uznawania ukraińskich kwalifikacji zawodowych w Polsce i za organizacją kursów zawodowych i językowych dla ukraińskich kobiet, co pomoże im na polskim rynku pracy. Zachęcamy do podejmowania działalności gospodarczej w Polsce, która jest pomostem do rynków innych krajów UE. Tak jak do tej pory będziemy udzielali rady i pomocy ukraińskim przedsiębiorcom.

Pomimo wojny Polsko – Ukraińska Izba gospodarcza działa w obu krajach. Pracujemy w Warszawie i w Kijowie, w Lublinie i w Charkowie, w Rzeszowie i w Chmielnickim, w Szczecinie i w Dnipro, w Poznaniu i we Lwowie, w Krakowie i w Odesie, w Łodzi i w Tarnopolu.

Слава Україні!

Polska część
Zarządu  Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej

Facebook
Twitter
LinkedIn