Prace nad budżetem 2023

15 sierpnia 2022 . Rząd rozpoczął prace nad budżetem państwa na 2023 rok. Według premiera Denysa Szmyhala będzie to budżet gospodarki militarnej, w której priorytetem pozostaje armia i bezpieczeństwo.

Premier Shmyhal wymienił kilka priorytetów kolejnego budżetu – są to stabilność makrofinansowa, potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy i wsparcie dla ludzi. Ważną pozycją wydatków są środki na odbudowę infrastruktury, głównie zniszczonych mieszkań. W tym celu zostanie utworzony  Fundusz Operatywnej Odbudowy.

„Planujemy też utworzenie w budżecie państwa operacyjnego funduszu naprawczego, do którego zagraniczni darczyńcy będą mogli przesyłać środki, a także transferować zyski wielu państwowych przedsiębiorstw” – powiedział premier.

Także rząd planuje utrzymać płatności we wszystkich programach socjalnych i przeznaczyć środki na odbudowę infrastruktury i rozwój gospodarczy. Te programy mają być sfinansowane kosztem skonfiskowanego rosyjskich aktywów.

Rząd liczy też na pomoc międzynarodową: Unia Europejska wysłała niedawno Ukrainie 1 mld EUR pomocy makrofinansowej. Według premiera to tylko część dużego pakietu wsparcia Ukrainy w przezwyciężaniu finansowych skutków wojny. Łączna kwota pomocy to 9 mld  EUR i zostaną one wykorzystane na sfinansowanie priorytetowych potrzeb budżetowych.

Według ministra finansów Ukrainy Serhija Marczenki budżet na  rok 2023 będzie niezwykle trudny. Według niego wszystkie wydatki będą musiały zostać zoptymalizowane i dokładnie przeanalizowane. Ale wydatki socjalne pozostaną nienaruszone.

Na pewno nastąpi przegląd wszystkich wydatków i optymalizacja we wszystkich obszarach. Z jednej strony nasz budżet okazuje się niezwykle trudny, bo to trudny rok, skomplikowane makrowskaźniki, które trudno obiektywnie ocenić, wiele niewiadomych. Ale z drugiej strony jest to dość proste. Bo musimy finansować emerytury, pensje lekarz i wychowawców, opiekę społeczną obywateli, wypłaty dla przesiedleńców wewnętrznych i środki na kampanię wojskową, na wojsko. W każdym razie budżet będzie bardzo napięty. To jest budżet możliwości w warunkach wojennych. Ale jednocześnie jest nadzieja, że ​​będziemy w stanie go sfinansować” – powiedział Marczenko.

Nie wiadomo jeszcze, jaki kurs hrywny do dolara zostanie ustalony w budżecie państwa na przyszły rok. Ale według Marczenki liczby „nie są katastrofalne” i niewiele różnią się od obecnego wskaźnika.

Minister Finansów nie odpowiedział jeszcze na pytanie, czy indeksacja standardów socjalnych jest planowana w 2023 roku. Chociaż ta kwestia jest również dotkliwa. Na przykład minimum egzystencji wymaga pilnej rewizji: obecnie wynosi 2508 UAH z planowanym wzrostem w grudniu do 2589 UAH. A według Ministerstwa Polityki Społecznej realnd minimum egzystencji jest obecnie 2,6 razy większe i wynosi 6500 UAH. Rząd walczy obecnie o pieniądze, aby zapewnić przynajmniej planowaną grudniową podwyżkę.

Jednocześnie wiadomo już, że w nowym budżecie znacznie mniejsze środki zostaną przeznaczone na wydatki ministerstw – ich wydatki zostaną zmniejszone o 10 proc. W tej chwili ukraińskie ministerstwa przeprowadzają testy warunków skrajnych, wysuwając propozycje optymalizacji własnych kosztów. JSam minister Marczenko uważa, że ​​nie można oczekiwać dużych oszczędności z redukcji wydatków na ministerstwa.

Wiktoria Czyrwa

 

Facebook
Twitter
LinkedIn