e-Delegacja dla biznesu

19 sierpnia 2022. Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Transformacji Cyfrowej opracowały eksperymentalny projekt “e- Delegacja “, który umożliwi krótkoterminowe podróże służbowe przedsiębiorców oraz ich pracowników. Jak wiadomo, w warunkach stanu wojennego z Ukrainy nie mogą wyjeżdżać mężczyźni w wieku 18-60 lat.

Od 1 września usługa e- Delegacja dostępna będzie na portalu Diia i skorzystają z niej osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub prywatne osoby prawne, które spełniają następujące kryteria:

  • terminowo składają raporty podatkowe;
  • nie mają zaległości w płatnościach ЄСВ (Єдиний соціальний внесок- jednolita składki socjalna, obowiązkowo płacona przez osoby prowadzące działalnośc gospodarczą do systemy ubezpieczeń społecznych;
  • wypłacają średnią płacę nie mniejszą niż 20 tysięcy UAH.

Zgodnie z warunkami projektu m wyjechać za granicę będzie mogło nie więcej niż 10 proc. całkowitej liczby pracowników, ale nie więcej niż 10 osób.  będzie mogło udać się w podróż służbową za granicę.

Wcześniej przedsiębiorca musi wpłacić 200 tysięcy UAH zabezpieczenia na własny rachunek powierniczy w Sbierbanku. Pieniądze te zostaną mu zwrócone po powrocie osoby, która była w podróży służbowej na Ukrainę.  W przypadku naruszenia warunków wyjazdu kaucja zostanie przekazana na potrzeby Ministerstwa Obrony, firma nie będzie mogła starać się o nowe zezwolenia dla pracowników na wyjazd za granicę, a dotychczasowe zezwolenia będą anulowane.

„Dzisiaj ukraiński biznes musi rozszerzyć możliwości działalności gospodarczej za granicą. Od tego zależy efektywność gospodarki i tempo jej ożywienia.  Obecny system   zezwoleń na wyjazd wojskowych z Ukrainy nie uwzględnia w pełni   potrzeb przedsiębiorców i dlatego wymaga modernizacji.  Projekt “eDelivery” pozwoli szybko uzyskać pozwolenie na przekroczenie granicy i jednocześnie ustanowić niezbędne zabezpieczenia powrotu osoby na Ukrainę. Spodziewamy się, że wkrótce po zatwierdzeniu przez rząd e-Delegacja zadziała i uzyskamy szybki pozytywny efekt z jej pracy” – powiedziała Pierwsza Wicepremier Minister – Minister Gospodarki Ukrainy Julia Swirydenko.

Na podstawie informacji ze strony Ministerstwa Gospodarki Ukrainy: https://www.me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=6ec91a2d-0b96-4f5e-b741-62d0c1a0b376&title=DliaViizduPidprimtsivZaKordonNaNetrivaliiTerminRozrobleniiProektvidriadzhennia

Facebook
Twitter
LinkedIn