Odroczenie długów Ukrainy

12 sierpnia 2022. Posiadacze euroobligacji i warrantów PKB Ukrainy zgodzili się na odroczenie płatności o dwa lata. Jak podał premier Denys Szmyhal, w bieżącym rachunku pozwoli to zaoszczędzić 6 mld USD.

Negocjacje z posiadaczami warrantów PKB i obligacji państwowych trwały 3 tygodnie. 20 lipca rząd opublikował decyzję nakazującą Ministerstwu Finansów uzgodnienie z wierzycielami odroczenia płatności za euroobligacje na dwa lata, a za warranty GDP na jeden rok. Pozytywna decyzja wymagała co najmniej 2/3 głosów obligatariuszy. Resort wyjaśnia, że ​​za zmianą warunków emisji tych obligacji głosowali posiadacze ok. 75 proc. łącznej kwoty nominalnej 13 serii obligacji państwowych pożyczek obcych. Ponadto, zgodnie z wymogami, każda poszczególna seria euroobligacji otrzymała również ponad 50 proc. głosów za zmianą warunków.

93 proc. posiadaczy wzięło udział w głosowaniu za zmianą warunków emisji państwowych instrumentów pochodnych (gwarancje PKB), podczas gdy właściciele 91 proc. papierów zgodzili się na restrukturyzację. Ponadto inwestorzy zgodzili się na propozycję „Ukrenergo” i „Ukravtodor” dotyczącą restrukturyzacji ich euroobligacji wyemitowanych w ramach gwarancji państwowych.

Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Finansów, pozytywna odpowiedź rynków finansowych świadczy o chęci inwestorów do wspierania Ukrainy.

„Jesteśmy wdzięczni inwestorom za przyjęcie naszej propozycji. Dzięki solidarności z Ukrainą, okazywanej przez inwestorów komercyjnych wraz z sektorem publicznym, będziemy w stanie zaspokoić potrzeby budżetu państwa ogarniętego wojną i utrzymać stabilne finanse publiczne” – powiedział minister finansów Serhij Marczenko.

Zdaniem większości ekspertów taka pozycja międzynarodowych wierzycieli stała się możliwa dzięki skutecznym pracom przygotowawczym Ministerstwa Finansów. W końcu ministerstwo wielokrotnie tłumaczyło, że Ukraina nie ma innego wyjścia, jak poprosić o odroczenie: z powodu wojny dochody budżetu państwa gwałtownie spadły, ale wydatki państwa wzrosły, a rząd nieustannie musi szukać źródeł pokrycia deficyt budżetowy.

„Rosyjska inwazja na Ukrainę stwarza nadzwyczajne zagrożenia dla sytuacji gospodarczej, finansowej i społecznej na Ukrainie oraz jej integralności terytorialnej. Spadek dochodów rządowych i wzrost wydatków rządowych spowodowany wojną spowodowały bezprecedensową presję na płynność i trudności w obsłudze długu. Znalezienie odpowiednich źródeł finansowania dla Ukrainy na pokrycie kosztów obrony krytycznej, socjalnych i humanitarnych, a także rozpoczęcie planowania powojennej odbudowy kraju to nieustanne wyzwanie” – zwróciło się do wierzycieli ukraińskie Ministerstwo Finansów.

Teraz, gdy wierzyciele zgodzili się na zaproponowane warunki, rząd będzie mógł zaoszczędzić około 6 miliardów dolarów, które zostaną przeznaczone na doraźne potrzeby: ochronę socjalną i wsparcie finansowe dla personelu wojskowego.

Zdaniem bankiera inwestycyjnego Serhija Fursy, dążenie Ukrainy do zamrożenia płatności z tytułu zadłużenia jest całkowicie słuszne, a Ministerstwo Finansów prawidłowo buduje swoją linię wobec wierzycieli zagranicznych.

„Ministerstwo Finansów przedstawia warunki w jak najbardziej pozytywnym sensie, robiąc wszystko, aby restrukturyzacja została uznana za przyjazną, a Ukraina nie otrzymała ocen niewypłacalności” – uważa ekspert.

Wiktoria Czyrwa

 

Facebook
Twitter
LinkedIn