Most energetyczny do końca 2022

9 sierpnia 2022. Operatorzy sieci energetycznych Ukrenergo oraz Polskie Sieci Energoelektryczne S.A. rozpoczęli odbudowę linii energetycznej między Ukrainą a Polską- poinformowało Ukrenergo na Facebooku.

Odpowiednia umowa ramowa podpisana została przez prezesów obu firm Wołydymyra Kurdyckiego i Eryka Kłossowskiego.

Wcześniej PSE S.A. poinofmrowały, że przywrócenie połączenia będzie polegało na podłączeniu linii Rzeszów-Chmielnicka do rozdzielni 400 kV w stacji Rzeszów. Dzięki temu linia ta będzie mogła pracować na napięciu 400 kV . Przywrócenie połączenia w istniejącym kształcie, czyli z napięciem 750 kV, nie jest możliwe, m.in., ze względu na normy środowiskowe.

Ukrenergo podało, że eksport energii elektrycznej do Polski wznowiono kilka tygodni po synchronizacji systemu energetycznego Ukrainy z europejską siecią energetyczną- co nastąpiło z końcem czerwca br.- i obecnie wynosi on 215 MW. Firma przewiduje, że uruchomienie interkonektora na początku przyszłego roku może zwiększyć eksport ukraińskiej energii elektrycznej do Polski o prawie 1000 MW.

Projekt odbudowy linii energetycznej realizowany jest zgodnie z memorandum pomiędzy Ministerstwem Energii Ukrainy a Ministerstwem Klimatu i Środowiska RP z czerwca 2022 roku.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn