Latem o zimie

5 sierpnia 2022. Na początku okresu jesienno-zimowego 2022/23 każdy ukraiński region i miasto powinno przeprowadzić test warunków skrajnych, aby sprawdzić gotowość do sezonu grzewczego- zapowiedział minister rozwoju wspólnot i terytoriów Ukrainy Ołeksij Czernyszew.

Konieczne jest sprawdzenie, jak funkcjonować będzie miasto, kiedy zniknie dopływ ciepła komunalnego: jak wyposażone są punkty grzewcze, czy sprzęt zapasowy jest gotowy, czy istnieją plany szybkiej reakcji, czy sieci wytrzymają przejście na ogrzewanie elektryczne mieszkań. Miasta powinny przygotować rezerwy paliw stałych i alternatywnych, by zapewnić bezpieczny przebieg sezonu grzewczego” – powiedział.

Sezon grzewczy w Ukrainie rozpocznie się po 15 października, biorąc pod uwagę aktualne warunki pogodowe. Rząd postanowił nie podnosić taryf na ciepło i ciepłą wodę.

  • Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę upraszczającą zasady modernizacji energetycznej i cieplnej budynków. Umożliwi ona zmniejszenie liczby procedur i czasu podejmowania decyzji administracyjnych, daje możliwość częściowej, a nie pełnej jak dotąd modernizacji energetycznej i cieplnej, wdraża system zarządzania energią w budynkach sektora publicznego.
  • Dokonano zmian w Kodeksie Systemu Przesyłowego Gazu i Kodeksie Systemów Dystrybucji Gazu, które regulują dostawy biometanu w sieciach.

Przewidziano wzrost części molowej zawartości biometanu w dostarczanym gazie ziemnym z 0,02 proc. mola:

– do 0,2 proc, mola w przypadku biometanu w systemach przesyłu gazu;

– do 1,0 proc. mola w przypadku biometanu w systemach dystrybucji gazu.

Dzięki temu producenci biometanu będą mogli zwrócić się do operatorów sieci przesyłowych i dytrybucyjnych   o warunki techniczne dostaw biometanu. Bez wątpienia dostawy biometanu uzupełnią zasoby energetyczne Ukrainy.

(Red.)

 

Facebook
Twitter
LinkedIn